Lassan háromszáz napja várunk a Pingvin algoritmus frissítésére, amely nagyon sok weboldalt küldött a partvonalra. Miért nem frissít a Google? Mi áll a háttérben? Talán beletört a bicskája a saját teremtményébe?

Kissé szenzációhajhászra sikeredett a bevezető, de nem véletlenül. A Pingvin algoritmus igen komoly hatásokkal járt világszerte, és idehaza is. Az algoritmus nagyon sok kis családi vállalkozást tett tönkre, akik nem engedhették meg a drága linképítést maguknak, és az olcsóbb megoldást választották, úgy hogy nem voltak tisztában a lehetséges következményekkel.

A Google korábban nagyjából fél évente futtatta le a Pingvin algoritmust, most azonban már 10 hónapja nem volt frissítés. A keresőoptimalizálók szinte egyöntetűen idén április-május tájára várták a Pingvin frissítést (mi is), ám ez nem következett be. Azóta a Google lefuttatott egy új Pandát, és a napokban megjelent a Galamb algoritmus is, nem lehet tehát azt mondani, hogy a Google nem dolgozik az algoritmusain, valami más állhat tehát a háttérben, ami a Pingvin algoritmussal van összefüggésben.

Beletört a Google bicskája?

A keresőoptimalizálással foglalkozó szakemberek sokféle elképzelésük van az okokról, ezek közül az egyik legérdekesebb Josh Bachynski állítása, aki Matt Cutssal, a Google webspam elleni osztályának vezetőjével beszélt az SMX konferencián, ahol Matt elmondta neki, hogy a Google nem tudja lefuttatni a Pingvin algoritmust, mivel az nagyon érzékeny a negatív keresőoptimalizálásra.

Magyarán szólva arról van szó, hogy nagyon könnyű a konkurencia oldalait tönkre tenni káros linkekkel, amit a Pingvin algoritmus, nem tud megkülönböztetni a szándékosan manipulatív linkektől.

Bachynski úgy magyarázta Matt szavait, hogy ha a Google lefuttatná a Pingvin, akkor tesztjeik alapján romlana a találati lista minősége, és mivel nem tudják hatékonyan megkülönböztetni az ártó célú linképítést a hagyományos linképítéstől, ezért az algoritmus olyan oldalakat is büntetne, amelyek nem érdemelnék meg a büntetést.

Hirdetés

hirdetés

Azt is elmondta, hogy Matt Cutts nem aggódik túlzottan a büntetett oldalak tartós rossz helyezése miatt. Mivel ezeket az oldalakat korábban tudatosan manipulálták a linkekkel, ezért ezek a Google szemében spam oldalak, amelyek a „web másodrangú polgárai”, és így a tartós rossz helyezésük elfogadható.

A lényeg azonban az az állítás, hogy a Google nem tudja lefuttatni a Pingvin algoritmust. Ez nagyon érdekesnek tűnik, és hitelesnek is hangzik. A Pingvin ugyanis valóban utat nyitott a negatív SEO előtt, és bár a Google azt állította, hogy a negatív keresőoptimalizálás nem működik, példák tucatjai mutatják, hogy valójában működik, és olcsó megoldás a konkurencia tönkretételére.

Majd később

Persze vannak más álláspontok is. Marie Haynes, aki a Pingvines linkeltávolítások nagy szakértője azt állítja igenis lesz Pingvin algoritmus frissítés, amit Matt Cutts, és John Mueller Google alkalmazottak is állítanak, ám annak időpontja nem nyilvános és nem ismert. Lesz, de azt nem lehet tudni mikor.
Barry Schwartz a Search Engine RoundTable alapítója is azon az állásponton van, hogy a közeljövőben, valamikor augusztus vége előtt várható a Pingvin frissítés, bár hogy ezt mire alapozza, azt nem osztotta meg olvasóival.

A bevétel fontosabb

Bartosz Góralewicz szerint a Googlenak egész egyszerűen nem érdeke a Pingvin 3.0 lefuttatása. Góralewicz egy diagrammal érzékelteti, hogy miképpen ugrott meg a Google részvények árfolyama a legutóbbi Pingvin frissítést követően, nyilvánvalóan az Adwords bevételek megnövekedése miatt, és a Googlenak nem érdeke, hogy a sok beküldött disavow, és linkeltávolítás életbe lépjen és a bűntett oldalak ismét jó helyezéseket érjenek el, hiszen ez csökkentheti az Adwords bevételeket.

Google árfolyam

Szerintem

Persze mindez csak találgatózás, de vélhetően mindegyik szempontban van egy szemernyi igazság. Meglátásom szerint a háttérben mindezen szempontok egyszerre vannak jelen. Véleményem szerint arról van szó, hogy a Pingvin algoritmus utat nyitott a negatív SEO előtt. Tömegesek lettek a linkeltávolítások, a disavow eszköz használata és a Pingvin újbóli lefuttatásával a Google csak rosszabb találati listát tudna elérni, éppen ezért még dolgoznak az algoritmus javításán, tökéletesítésén. Talán a Google a Pingvin algoritmus elindításával olyan útra lépett, amelynek hatásait ő maga sem tudja felmérni.

Az jól látszik, hogy a Google tűzzel-vassal igyekszik fellépni a manipulatívnak (vélt) linkek ellen, és ezt algoritmus és manuális büntetések szintjén is meglépi, de talán az algoritmus még nem képes kezelni azt az összetett és nehezen megkülönböztethető helyzetet, amit a Pingvin és nyomában a webmesterek és SEO szakemberek teremtettek.

Ha a Google egyszer már elindította a Pingvint, akkor igen nehezen lenne vállalható annak leállítása, ráadásul tény, hogy a Googlenak valamit kezdeni kell a linkmanipulálásával, különben idővel fokozatosan romlani kezd majd a találati lista. Ha nem lép a linkmanipulálás ellen, akkor a rangsorolási algoritmusának legfőbb ereje vész el, így véleményem szerint lesz Pingvin frissítés, amint az megfelelő minőségű találati listát lesz képes előállítani. Hogy ez mikor lesz, arra már tippelni sem merek, de remélhetőleg a közeljövőben, de legkésőbb idén sor kerül rá.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. És mit történne ha a Google egyszerűen nem venné számításba a linkeket? Talán eljön az idő amikor kizárólag a weboldal tartalmát nézi! és ez alapján rangsorol?

    1. Kedves Thomas!

      Az Orosz Yandex kísérletezik egy ilyen rendszerrel, mert az orosz piacon túl manipuláltak a linkek. A Google is kipróbálta ezt, de a találati lista rosszabb minőségű lett a linkek nélkül.
      Önmagában a tartalom kevés a rangsoroláshoz, egyrészt, mert a Google még nem tudja pontosan értelmezni az olvasottakat, másrészt nagyon nem mindegy hogy adott témáról ki ír? Egy amatőr, vagy egy valódi szakértő? A linkek ezt hivatottak pótolni, akire sokan hivatkoznak az megbízhatóbb

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

szeptember 20, 2017

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Egy éve indult útjára a Google folyamatos

június 27, 2017

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ismét szóba került a Panda-algoritmus, Gary Illyés

október 17, 2016

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google helyreigazítást adott ki a Pingvin

október 14, 2016

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Bár korábban nem ezt mondta a Google,


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!