A hétvégén régóta várt lépést tett meg a Google. A hazai találati listán is megjelentek a Google hírek. Lehetőség és veszteség is lehet az eredménye.

Aki a hétvégén is használta a Google keresőjét, annak feltűnhetett egy új elem a találati listám „Friss hírek”. Számos keresés esetén most már a találati listán is feltűnnek a Google News hírei, ezzel pedig jelentősen átalakíthatják az átkattintási arányokat és sok oldalt csúszhat hátrébb. Természetesen mindez egy lehetőség is, akik szerepelnek a Google Hírekben, mint tartalomszolgáltató, azok új forgalmi forráshoz jutnak.

A Google Hírek nem új Magyarországon. Eredetileg 2008. december 23-án indult, és mintegy 200 hazai hírszolgáltató anyagát gyűjtötte össze. Az újdonság az, hogy eddig a Google News jellemzően nem jelent meg a normál találati listán. Mi most hétvégén észleltük a tömeges megjelenését, de lehet már korábban is jelen volt, de nem ilyen mértékben.

Mi is az a Google News?

A Google News ötlete 2001-ben pattant ki egy mérnők fejéből, aki 2002-re a Google keretein belül meg is valósította a tervet, akkor még csak kísérleti jelleggel. A Google hírek 2008 végén került be a Google magyarországi szolgáltatásai közé. Lényege, hogy a különböző portálok híreit összegyűjti, és egy helyen láthatóvá teszi őket. Ezt a keresőn eddig külön fülön érhettük el, mostantól azonban a hírek megjelennek a normál találati listán is. A hírekről csak egy kis kivonat látható, majd arra kattintva átvisz a forrásoldalra a Google. Aki szeretne többet tudni a Google Hírekről, az nézze meg a Google Hírek súgóoldalát.

Google News példa

Milyen hatása van a keresőoptimalizálásra?

Az egyelőre nagy kérdés, hogy a Google csak teszteli az új találati listát, vagy tartósan megmaradnak a hírek a normál találati listán. A külföldi tapasztalatok alapján inkább ez utóbbi várható, hiszen más nyelvterületen már régóta része a Google Hírek a találati listának. Célszerű tehát felkészülni rá. A Google Hírek megjelenése egyszerre jó hír és rossz.

Hirdetés

hirdetés

Kinek lehet jó?

Jó lehet azoknak a hírforrásoknak, akik így jobb helyen jelennek meg a találati listán, és így plusz látogatókra tesznek szert. Bár látszólag a nagy hírszolgáltatók így előnyhöz jutnak, azonban tudni kell, hogy a helyzet közel sem ennyire egyértelmű. Spanyolországban és más európai országokban is komoly viták vannak a hírportálok és a Google között, így például a spanyol Google Híreket be is zárták, mert a hírportálok a hírek közléséért pénzt követeltek a Google-tól.

Mekkora forgalmat hozhat?

Természetesen az, aki eddig nem volt része a Google híreknek, mint tartalomszolgáltató, de most képes lesz arra, hogy megjelenjen benne, az komoly új forgalmi forráshoz juthat. Ennek nagyságrendjét nehéz megbecsülni, de Amerikában a nagy portálok forrásának 6-45%-át a Google News adja, ami egy óriási szám. Európában az olyan nagy portálok, mint a BBC, vagy a Spiegel forgalmának 5-10%-a jön a Google Newson keresztül. Érdemes tehát komolyan számolni a Google Hírekkel, most már Magyarországon is.

Google News példa

Kinek rossz?

Egyértelműen azoknak a portáloknak, aki jellemzően nem hírszolgáltatók. A Google Híreknek a megjelenése, a találati listán hátrébb szoríthat weboldalakat. Ráadásul a találati listán a Hírek fényképpel jelenik meg, így nagy mértékben növeli az átkattintási arányt. Szerencsére a Google hírek jellemzően nem a kereskedelmi/szolgáltatási kereséseknél jelenik meg, de lehetnek átfedések, így lehet számítani forgalomcsökkenésre.

Hogyan lehet bekerülni a Google Hírekbe?

A Google súgója részletes magyarázattal szolgál, hogyan és milyen feltételekkel lehet bekerülni. A követelmények elég szigorúak, a bekerülés tehát nem könnyű. Van néhány technikai feltétel is, amit be kell tartani. Ha valaki kísérletet tesz a bekerülésre, érdemes alaposan utánajárni a követelményeknek, mert sikertelen kísérlet esetén fél évig nem lehet próbálkozni.

Vélemény

Ahogy az várható Magyarországon is egyre több helyet követel magának a találati listán a Google. Egyre nehezebb lesz bekerülni az első tíz találat közé, és nem csak a konkurencia, hanem a Google miatt is. A Google-nak ez a szolgáltatása azonban előnyt és plussz forgalmat is hozhat. Aki tud éljen vele, akinél pedig forgalomcsökkenés lesz, az próbálja meg új kulcsszavakkal és témákkal pótolni a kieső forgalmat.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Egy kicsit finomítani kéne, mert olyan keresőkifejezésekre kerültek be a hírek, melyekre egyáltalán nem relevánsak, jellemzően egyáltalán nem hírekre kíváncsi az ember azok kapcsán, és releváns portálokat, olyan információkat, amiket valójában keres az ember, szorít hátra.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

május 11, 2023

19MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google az I/O konferencián bemutatta milyen

december 12, 2022

19MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Úgy tűnik, hogy a Google már magyar

október 19, 2022

19MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ebben a cikkben röviden elmagyarázom mi az

október 12, 2022

19MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mitől függ a Google találati listán elért


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!