Hibásan jelenik meg egy weboldal dátuma a találati listán, ha YouTube videó van beágyazva az oldalra. A rangsorolásra is kihat.

Dátum hiba a találati listán

A hibára még a hétvége során Booc Péter, marketingtanácsadó hívta fel a figyelmemet és rövid úton sikerült is a hiba okára rábukkannia. Egy ügyfelének az oldala hibásan jelent meg a találati listán. Olyan dátum szerepelt az oldalnál, amikor a domain még regisztrálásra sem került. Rövid úton kiderült, hogy az oldalba ágyazott YouTube videó dátuma jelent meg a találati listán a korábbi valós publikálási dátum helyett.

Ez akkor egyedi esetnek tűnt, de tegnap óta már több ilyet is jelentettek. Jennifer Slag, a thesempost szerkesztője egy cikkben mutatta be, hogy egy cikkje, amely 2016-ban jelent meg a találati listán 2014-es dátummal került megjelenítésre. A helyzet itt is ugyan az volt, a cikkbe ágyazott videók dátuma jelent meg a cikknél.

Hirdetés

hirdetés

A hibát jelezte Gary Illyésnek, a Google szóvivőjének, aki válaszában megírta, hogy a hibát az adott részért felelős ember tudomására hozza.

A hiba csak az elmúlt 7-10 napban jelentkezik, korábban nem volt probléma a dátummegjelenítéssel, így vélhetően valamilyen frissítés állhat a háttérben.

Egyes feltételezések szerint a Google megpróbál fellépni azzal a trenddel szemben, hogy egyes webmesterek a cikkek dátumát frissítgetik, annak érdekében, hogy jobb helyezést érjenek el a találati listán.

Már mi is írtunk róla, hogy bizonyos témakörökben a cikk frissessége nagyon komoly rangsorolási tényező. Ez olyan keresőkifejezésekre igaz, ahol a témánál fontos az idő szerepe (például, ha WordPress sablont keresünk, akkor nem az 5 évvel ezelőtti sablonokra vagyunk kíváncsiak).

Ezt kihasználva rangsorolási előnyt érhetünk el, ha cikkeinket időszakosan frissítjük, mert így a kereső azt friss tartalomként értékeli és így hat rá a Google frissességi algoritmusa.

A feltételezések szerint tehát a Google esetleg ezt próbálta meg kiszűrni, és ennek lett az eredménye a mostani hiba. Az időpont egyébként elég jól egybevág a múlt hét végén észlelet algoritmus frissítéssel, talán a két dolog összefügg.

A hiba egyébként nem minden oldal esetén jelentkezik.

Helyezés zuhanás

Sajnos a hiba nem csak egyszerűen azzal jár, hogy rossz dátum jelenik meg az oldalon, hanem helyezésromlást is eredményez. Bár nem egyértelmű, hogy ekkoriban történt-e más módosítás is az algoritmusban, de szembeszökő, hogy azok az oldalak, ahol a dátum jelentősen változott, ott a helyezés is jelentősen romlott:

A fenti Twitterben Paul Hughes arról ír, hogy a helyezése a 2. helyről a 7. helyre esett vissza, de a közösségi médián máshol is találunk hasonló példát.

Mindez roppant tanulságos is, hiszen jól mutatja, hogy a túl régi tartalom esetlegesen rangsorolási hátrányt jelenthet. Alternatív magyarázat, hogy a Google új algoritmusa értelmezheti ezt úgy is, hogy itt manipuláció történt a tartalommal és ezért van hátrasorolás. Én személy szerint az első variációt tekintem valósnak, ami egy fontos tanulság is egyben.

Akárhogy is, ez egyértelmű hiba, amit reméljük a Google hamarosan orvosol.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

május 11, 2023

80MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google az I/O konferencián bemutatta milyen

december 12, 2022

80MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Úgy tűnik, hogy a Google már magyar

október 19, 2022

80MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ebben a cikkben röviden elmagyarázom mi az

október 12, 2022

80MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mitől függ a Google találati listán elért


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!