Interjút közölt a Marketing Land Gary Illyéssel a Google szóvivőjével. Rengeteg érdekesség derült ki arról, hogyan értékeli a Google a linkeket.

Kétrészes interjú közölt a Marketing Land Gary Illyéssel. Egyelőre csak az első részlet publikus, de a fő téma a Google Pingvin algoritmusa volt, és igen sok érdekesség kiderült általában is arról, hogyan értékeli a Google a linkeket.

A Google címkézi a linkeket

Az egyik legtanulságosabb része a beszélgetésnek az volt, amikor Gary Illyés arról beszélt, hogy a Google címkézi a linkeket. Rengeteg féle címke létezik a link pozíciója, helyzete, jellemzői alapján. Ezek közül Gary Illyés hármat nevezett meg.

Egy oldalra mutató link lehet footer, azaz lábléc link, lehet disavow link, amelyet töröltek és lehet például valós-idejű Pingvin link.

Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy valamennyi linket, amely egy weboldalra mutat a Google címkéz. Egy linknek több címkéje is lehet, például lehet lábléc link és disavow link is egyszerre.

Gary Illyés szerint rengeteg ilyen címke létezik, de csak a fenti hármat nevezte meg.

Hirdetés

hirdetés

Gary Illyés arról is beszélt, hogy pl. a lábléc link címke segít eldönteni az adott link fontosságát a fő tartalomban lévő linkekkel összehasonlítva. Ez azt jelenti a gyakorlatban, amit már régen sejtettünk, de eddig nem volt rá direkt nyilatkozat, hogy a lábléc linkeket leértékeli a Google a tartalom fő részében található linkekhez képest.

Gary Illyés arról is beszélt, hogy a Google manuális büntetéseket kiosztó munkatársai láthatják ezeket a link címkéket és ezek alapján is tudnak dönteni egy oldal linkjeiről, vagy éppen arról, hogy az oldal megér egy mélyebb vizsgálatot.

A Pingvin a linkelő oldalról szól

A másik fontos momentuma az interjúnak az volt, amikor Gary Illyés a Pingvin algoritmusról beszél. Illyés elmondta, hogy a Pingvin elsősorban a linkelő oldalról, azaz a forrásoldalról szól, nem a linkelt oldalról.

Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a Google a link forrását vizsgálja meg és ez alapján értékeli a linket és minősíti Pingvines linken és értékeli le. Gary Illyés egy példát is hozott, ha az oldalra egy gyenge minőségű fórum link mutat, akkor azt a Google pingvin címkével látja el.

Gary Illyés elmondta, hogy a Pingvin jelzéseket keres a linkelő oldalon: milyen az oldal, mi a link célja és ez alapján dönti el, hogy leértékelje-e a linket vagy sem.

Gary Illyés azt is elmondta, hogy az új Pingvin nagy előnye, hogy nem büntet az ilyen linkek miatt, csak leértékeli azokat.

Nem csak linkspam a Pingvin

Az interjúban az is elhangzott, hogy a Pingvin webspam algoritmus nem linkspam algoritmus. Ez azt jelenti, hogy bár elsősorban a linkspamre koncentrál, de más spam szignálokat is keres. Amikor rákérdeztek a konkrétumokra Gary Illyés azt mondta, az szerepel az eredeti Pingvin közleményben.

Az eredeti Pingvin közlemény szerint a linkspamen kívül a kulcsszóhalmozás, a cikk témájához nem kapcsolódó link is spam jelzőnek minősül a Google szemében.

Sok link algoritmusa van a Google-nak

Gary Illyés arról is beszélt egy kérdés kapcsán, hogy a Googlenak sok linkekkel kapcsolatos algoritmusa van. Amikor az volt a kérdés, vajon van-e olyan, ami a webspamhez kapcsolódik Gary Illyés azt mondta, hogy nem jut most ilyen eszébe, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne.

Következtetések

Természetesen már az elhangzottakat értelmezi is a SEO társadalom. Az egyik ilyen következtetés az volt, hogy ha a manuális értékelők látják, hogy egy oldalnak sok Pingvines linkje van, akkor nagyobb eséllyel kap manuális büntetést is. Ez azt jelentheti, hogy bár a Pingvin direkt módon nem büntet, de nagyobb eséllyel kaphat az ilyen oldal manuális büntetést.

A másik következtetés az volt, hogy a disavow eszköz használata azért is előnyös, mert így a Google manuális értékelői látják, hogy egy oldal valóban fellép a webspam ellen.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Üdv mindenki!

    Egy kis információ a cikkhez. A Google elég szépen meg tudja már különböztetni a lábléces és oldalsávos linkeket amelyet sikerült is tesztelnünk. Valamint a nem releváns tartalom is spam listára „címke” kerülhet.

    Egy 2.500 belső oldal láblécébe került egy másik oldal kulcsszavas linkje. 2-3 nap elteltével a céloldal kulcsszava javított 15-20 helyezést viszont a kiinduló oldal látogatószáma zuhant úgy, hogy a helyezések nem estek.

    Konklúzió: A Google elég gyorsan reagál a lábléc linkekre, pár nap múlva közel 30%-al esett a látogatószám. Nagy valószínűséggel ugyanez a helyzet az oldalsávos linkekkel. Azt kell tesztelni milyen típusú linkek milyen szankciót eredményeznek, hiába mondja a Google nem büntetés alapú az algoritmus, mégis fáj a kevesebb látogatószám.

    – Oldalsáv linkek (tömeges minden aloldalon)
    – Lábléc linkek (tömeges minden aloldalon)
    – Körbelinkelés (belső oldal, több link, kevés tartalom, egymásra és a teljes oldalra nem relevánsak)
    – Vegyes PR cikkek (itt már teljes oldal szövege releváns, de a teljes oldal nem egy témakörben publikál)
    – Témába vágó oldal fő tartalmából érkező linkek

    Szerintem első körben nekünk ezeket kell elemezni, hogy átláthatóbb képet kapjunk az új Pingvinről. Tudom, hogy rengeteg linktípus létezik, de idehaza ezek a fő irányvonalak amiket használnak. Ezeket már szemmel meg tudjuk különböztetni melyek a helyezés manipulálása miatt létrehozott linkek. Így ez a Google-nek sem lesz nagy feladat.

    A relevancia témában még elég kevés az információ, de amely oldalakat elemeztük azt mutatták (körbelinkelés kiindulóoldal), hogy a látogatószám elég alacsony, már indokolatlanul is – kellenek még mérések. Valószínűleg ezekben az esetekben is lépett már a Google. A céloldalak is érintettek ebben az esetben mert Ők is hivatkoznak egy teljesen más témájú céges oldalra egy csak linkeket tartalmazó belső oldalról.

    Konkurenciaelemzéseket nézve most a Pingvin magasabb kulcsszavas linkszöveget is elvisel. Eddig visszahúzta a helyezést 5-10% feletti megegyező kulcsszó esetében most elől vannak azok az oldalak akik 40-50% megegyező kulcsszavas linkszöveggel rendelkeznek.

    Teljes képet még mi se látunk, de az látszik már, hogy szinte azonnal reagál a Google. Megkülönbözteti a linkeket, hogy melyik milyen súlyú szabályszegés. Kiinduló oldal látogatószám zuhan.

    Akinek vannak ilyen kétes linkek a weboldalában érdemes átnézni a forgalom statisztikákat! Szemmel meg lehet különböztetni melyek a spam linkek.

    A mérések tovább folynak, nézzük az összefüggéseket, ha van valami plusz információ jelzem majd. Remélem tudtam kicsit segíteni.

    1. Szia!

      Köszi az értékes hozzászólást!
      Én azt gondolom, hogy az, amit gondolunk a Google-ról, vagy amire elvben képes az más, mint amit a gyakorlatban végrehajt. Ennek összetett okai lehetnek, például az, hogy idehaza nincs elegendő adata, vagy nincs elegendő alternatív minőségi oldal.
      A mostani Pingvin után elég megnézni a találati listát, hogy azt gondoljam a linkspam igenis jól működik. És aki nem évtizedre, hanem egy-két évre tervez az élhet vele.
      Persze lehet, sőt valószínű, hogy még fut a Pingvin, és a linkleértékelési szakasz zöme előttünk van. És az is tény, hogy a g. azt mondta készültek arra, hogy beindul a spammelés, de az amit most látok erősen a Black/Gray Hat linképítésnek kedvez, bármilyen fájdalmas is ezt kimondani.
      Nyilván ez idővel változik, és egyre kevésbé ez lesz a helyzet, de 2012 óta már 4 év telt el…
      De majd meglátjuk.

      1. Nem osztom a véleményt, nem fog ez működni! A körbelinkeléses történetnél 10 millió felett vannak az Alexák és nem egy olyan oldalt találtam amit nem is indexel a Google (pedig ugye a büntetéseket feloldották), igaz ez nem a valós képet mutatja, de viszonyítani jó. Én töröltem linkmegtagadást amiben linktárak voltak, ennek következménye látogatószám esés volt, vissza is raktam. Hiába jó a helyezés, ha nincs látogatószám. Nagyon mozog még mindig a találati lista.

        A teljes gondolkodásmód fordult meg! A sok kulcsszavas linkért nem kapsz büntetést, mert erre nincs ráhatásod, építhetnek is rád, viszont ha azokat az oldalakat leértékeli ahonnan ezek a linkek érkeztek akkor már nem működik a spam. Hiába ad linket, ha nem ér semmit. Ha sok ilyen kiinduló linkkel rendelkezik az oldal megkaphatja a büntetését viszont ezt már a tulaj meg tudja szüntetni mert a saját oldalába kell takarítani nem külsős linktárakban. Ez is ugyanolyan lesz mint a belső keresőoptimalizálás, mint a mérleg két nyelve, ha elbillen a sok rossz miatt akkor megkapja a büntetést.

        Így már logikus miért ilyen lassú ez az egész folyamat! Lesznek itt még meglepetések ahogy egymás után buknak az oldalak (minősítésen átesnek) (lehet még nem érték el a spam link mennyiség küszöbértéket), de ezt meg kell várni. Kicsit lassan dolgozik a Google. Most már folyamatosan működik a Pingvin eddig meg azért kellett sokat várni, hogy a jó stratégiát ki tudják dolgozni.

        Jönnek még az adatok, de már látszik kirajzolódni a dolog.

        1. Nagyjából egyről beszélünk, én is azt gondolom, hogy ez nem a végleges kép. De amit most látunk az eddig a link spam visszatértét mutatja. Én is azt gondolom lesz itt még sok és komoly változás, de a jelenlegi helyzet nem jó.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

október 10, 2023

46MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A linképítés a mai napig a keresőoptimalizálás

augusztus 28, 2023

46MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Akinek weboldala van, vagy linképítéssel foglalkozik azt

június 16, 2022

46MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mi az a link vagy hiperhivatkozás? A

június 15, 2022

46MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mi az a horgonyszöveg? A horgonyszöveg, (vagy


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!