Bár a hírt hivatalos forrásból egyelőre még nem erősítették meg, a mai napon nagyon erősen átalakult a találati lista, szinte biztosra mondható, hogy megérkezett a Google Pingvin algoritmusának 3-as verziója.

Még nincs hivatalos bejelentés a Google Pingvin 3-ról

Eddig a pillanatig még nem érkezett hivatalos megerősítés, de nagyon úgy tűnik, hogy a Google valamikor magyar idő szerint a reggeli órákban útjára indította a Pingvin algoritmus 3-as verzióját. A találati lista még most sem fix, a reggeli órákhoz képest délutánra nagyon jelentős mozgások voltak megfigyelhetőek, és este tovább változott a találati lista. Hogy mi az a Pingvin algoritmus, arról cikkünk alján olvashat.

Mivel Amerikában most kezdődik még csak a szombati nap, így egyelőre keveset lehet tudni a részletekről. Magyar idő szerint 14 órakor még nem volt hivatalos bejelentés, de a Twitter már szinte felrobbant a Pingvin frissítésről szóló hírekről, sorra érkeznek a beszámolók a találati lista fejreállásáról, és több oldal helyreállásáról.

Marie Haynes ismert Pingvin vadász percről percre teszi közzé a helyreállásról szóló beszámolókat, de nagyon sok más webmester is folyamatosan jelzi a Pingvin futását.

A frissítést megerősített Cristoph C. Cemper a Link Research Tools atyja, valamint Rae Hoffman online marketing guru is, aki szerint 100 %, hogy a Pingvin algoritmus érkezett meg.

Még fut a frissítés, semmi sem végleges

A hazai fórumokon is megbolydult az élet. Az eddigi tapasztalatok vegyesek, van aki helyreállásról számol be, mások nem észlelnek jelentős változást. Van aki azt tapasztalja, hogy a helyreállás csak a több hónapja megtisztított oldalak esetén észlelhetőek.

A külföldi és hazai fórumhozzáászólások alapján egyelőre úgy tűnik, hogy a Pingvin hatása némileg elmaradt a várttól, az igazán radikális változások váratnak magukra, bár az tény, hogy nagyon sok területen fejreállt a lista, és a következő napok nagyon sok weboldaltulajdonos életét átrendezi majd a mostani algoritmus frissítés.

A változások Nagy-Britanniától, Törökországon át Ausztráliáig észlelhető, így szinte bizonyos, hogy globális lefutású az algoritmus.

Az algoroo algoritmus figyelő alkalmazás üzemeltetője az Ausztrál DejanSeo is megrősítette, hogy a Pingvin algoritmus most fut. Egyesek arról számoltak be, hogy a negatív SEO által érintett oldalak is a mostani Pingvin frissítés áldozatai, noha a Google szándékai szerint a mostani Pingvin egyik fő feladata az lett volna, hogy különbséget tegyen a negatív SEO és a manipulatív célú linképítés között.

Saját tapasztalataink

Mivel úgy tűnik a Pingvin még fut, ezért egyelőre nagyon korlátozottak a tapasztalataink. Ezért az általunk tapasztaltak még nagyon korai következtetések, de talán hasznosak lehetnek:

1. Úgy tűnik a disavow file beküldése hatásos volt, saját ügyfeleink közül igen sok esetben tapasztaljuk, hogy a helyezések folyamatosan javulnak. Ez az eszköz tehát részlegesen biztos hatásos a Pingvin algoritmus ellen.

2. A PR cikkes oldalak és linkek úgy tűnik egyelőre tartják magukat. Azok az oldalak, amelyek ilyen oldalakról kapnak linket (lehetőleg nem exact horgonyszöveggel) azok továbbra is jól szerepelnek a listán.

3. Azok a weboldalak, amelyek bár exact horgonyszövegekkel rendelkeznek, de azok nem katalógusról, hanem megbízható oldalakról származnak, úgy tűnik nem, vagy csak kis mértékben sínylették meg az algoritmus frissítést.

A kép azonban egyelőre még igen vegyes, a találati listán még mindig mozgásban van. Még több napra lesz szükség, hogy valamiféle pontosabb képet kapjunk az algoritmusról. Egyelőre úgy tűnik, hogy a mostani frissítés a Google által jelzettnek megfelelően valóban viszonylag enyhe hatású volt a korábbi frissítésekhez képest.

Hivatalos bejelentés továbbra sincs, amint ez is meglesz, beszámolunk róla.

A Google Pingvin algoritmus

A Google Pingvin nevű algoritmusa 2012 április 24.-én indult útjára, és a célja az volt, hogy kiszűrje a találati listáról azokat a weboldalakat, amelyek linképülése nem volt természetes. Az algoritmus különösen azokat a weboldalakat büntette, amelyek kulcsszavas horgonyszövegeket használtak a linképítés során. A linkek közül is elsősorban a linkkatalógusokból érkező linket büntette a Pingvin algoritmus.

A Pingvin algoritmus első verziója a hivatalos bejelentés szerint a keresések 3%-át érintette, de a kereskedelmi hatás ennek sokszorosa volt, mivel a linképítés is elsősorban ebben a szegmensben volt erős.

A Google ezt követően még négy alkalommal futtatta le az algoritmust, a mostani algoritmusra több, mint egy évet kellet várni. Ez az algoritmus harmadik generációja, amit a Google szinte teljesen újraírt. A Pingvin algoritmusról további cikkeket itt olvashat.

A Google Pingvin algoritmus futásának időpontjai:

Pingvin 1.0 –  2012. Április 24. (a keresések 3,1%-át érintette)

Pingvin 1.1 –  2012. május 26. (a keresések 0,1%-át érintette)

Pingvin 1.2 – 2012. október 5. (a keresések 0,3%-át érintette)

Pingvin 2.0  – 2013. május 22. (a keresések 2,3%-át érintette)

Pingvin 2.1  – 2013. október 4. (a keresések 1%-át érintette)

Pingvin 3 – 2014. október 18.

A Pingvin algoritmus a weboldalakat bünteti azok feltételezetten manipulatív linkprofilja alapján. Az oldalak addig büntetésben maradnak, amíg az algoritmus nem frissül.

Hogyan észlelhető ha egy weboldalt érintett a Google Pingvin, és hogyan lehet kikerülni a büntetés alól?

Amennyiben a weboldal organikus forgalma a fenti időpont valamelyikén látványosan csökkent (vagy javult), akkor azt a weboldalt a Google Pingvin algoritmusa érintette. A feladat ilyenkor a káros linkek eltávolítása, aminek első lépcsője egy linkprofil elemzés, amit a linkek manuális eltávolítása követ, és ha ez nem megoldható, akkor az un. Google disavow eszköz használata.

Ezzel a módszerrel tapasztalataink szerint a büntetés jó eséllyel eltávolítható, és a forgalom egy része visszaszerezhető. A büntetés feloldására akkor kerül sor, amikor a Google ismét frissíti a Pingvin algoritmust. A keresőóriás ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy a jövőben gyakoribbá teszi a frissítéseket. Bővebben itt olvashat a linkprofil elemzésről és a káros linkek eltávolításáról.

Cikkünket folyamatosan frissítjük, várjuk olvasóink beszámolóit/hozzászólásait is.

 

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Szia!

    Bonthatjuk a pezsgőt? 🙂

    Ja nem, meg kell várnom, hogy mi lesz az oldalaimmal. Ennek függvényében dől el, hogy a szegénység és a közmunka vagy a biztos(abb) megélhetés lesz az utam. Mert velem kicseszett a Google 2012 áprilisában. Megbüntette az oldalaim. Gondolom, mert beküldtem katalógusokba, ahogyan ezt tette minden weboldal tulajdonos, aki foglalkozott az oldalával. Írtam a tartalmat és mivel az összes konkurens oldal pont ÍGY szerezte a linkeket, nem akartam lemaradni. És ez évekig működött!

    Ha nem írnék a jövőben, úgy tovább romlott a helyzetem és lehet akkor már nem élek 🙂 Mert annyira szomorú leszek.
    Már mindenki annyit rúgott belém (Google, 2008/2009-es válság, a politikusok az új adóikkal), hogy mehetek kubikosnak. Állás nincs, az ember belevág valamibe és a gazdag, „nagy hatalmú” emberek/cégek meg mindent tönkre tesznek, rombolnak!

    Van négy weboldalam is. Lássuk. Most mi lesz…sikerül-e a G-nek NULLÁRA redukálniuk a látogatóim számát! (Ismét)

  2. Első körben amit láttam körbelinkeléses kulcsszavas linkszöveges oldalak a nyerők! Talán lebutították a Pingvint? Különböző IP-ről jövő célirányos beszélgetések (linkszöveg) és nem kötelező a relevancia! – És majd tanul az algoritmus! (ne használd a megtagadó eszközt, kell az infó nekik!)

    Buktak a finoman hangolt oldalak, javultak a vegyes zaccos linkhálózatosak! – De tuti még fut a féreg! 🙂

    1. Gary illyés utalt rá, hogy ez egy olyan Pingvin lesz, aminek sokan fognak örülni, és vagy ő, vagy John Miller, hogy rendszeres, de egyre szigorúbb Pingvinek jönnek eztán.
      Én azért azt nem mondanám, hogy buktak a finoman hangolt oldalak, inkább azt, hogy még nem jött el az ő idejük. Ez a Pingvin még nem volt túl drasztikus, de ez csak idő kérdése.
      Az ite is „finomhangolt” (természetes a linkprofilja) és a long tailekben már ma észrevehető volt az előrelépés.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

szeptember 20, 2017

92MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Egy éve indult útjára a Google folyamatos

június 27, 2017

92MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ismét szóba került a Panda-algoritmus, Gary Illyés

október 17, 2016

92MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google helyreigazítást adott ki a Pingvin

október 14, 2016

92MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Bár korábban nem ezt mondta a Google,


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!