Hihetetlennek tűnő részleteket közölt tegnap éjszaka a Google a Pingvin algoritmusról. Íme a részletek!

Az összes korábbi Pingvin büntetést töröljük!

Gary Illyés a Google magyar származású szóvivője egy Twitter kérdésre válaszolva közölte, hogy a Pingvin 4.0 algoritmus futása azt is jelenti, hogy az összes korábbi Pingvin büntetést törli a Google:

Kérdés: „az, hogy a Pingvin 4 elértékteleníti a linkeket, azt is jelenti, hogy az összes Pingvin 3 büntetés eltávolításra kerül az oldalakról, azért, hogy a Pingvin 4 varázslata működhessen?”

Gary Illyés: Igen. Bár biztos vagyok benne, valaki azt fogja mondani nem egyértelmű a válaszom.

Kérdés: Köszönöm. Ez már megtörtént? Az összes Pingvin 3 büntetést eltávolították már?

Gary Illyés: ez most zajlik, ahogy mondtuk is. Kell még néhány nap, hogy ez a rész lefusson.

Hirdetés

hirdetés

Csak, hogy világos legyen. Gary Illyés egyértelműen azt mondta, hogy az összes korábbi Pingvin büntetést eltávolítja a Google, miközben élesítik a Pingvin 4 algoritmust.

Amikor más valaki megkérdezte, hogy ha így van miért nem láttak egyetlen egy helyreállást sem a webmesterek Gary Illyés azt válaszolta, hogy az eltávolítás most kezdődött és kell néhány nap amíg lefut.

Talán ez az oka annak, hogy a Google eddig ezt nem kommunikálta, hogy mint kiderül a Pingvin algoritmus több algoritmusból tevődik össze. De mielőtt erre rátérnénk még egy gondolat.

Az, hogy a Google eltávolítja az összes büntetést nem jelenti feltétlenül azt, hogy az oldalak visszanyerik eredeti pozíciójukat.  Ugyanis az, hogy a büntetést eltávolítják, még nem jelenti azt, hogy a korábbi linkek is visszakapják eredeti hatásukat. A korábbi jó helyezések zöme a mesterséges linkeknek volt köszönhető, ezek a linkek pedig elértéktelenednek, így a helyezések nem jönnek vissza, hacsak nem szerezett az oldal a büntetés ideje alatt olyan jó linkeket, amelyek pótolták a korábbi spam linkeket.

Dr. Pete Meyers tett közzé egy hozzászólást, hogy véleménye szerint az elmúlt napokban a Pingvin 3 és a Pingvin 4 algoritmus egyidejűleg volt aktív, de ennek az időszaknak néhány napon belül vége lesz. Vélhetően ez egy jó meglátás a történésekről.

De nem ez volt az egyetlen Pingvinnel kapcsolatos hír tegnap.

A Pingvin több részből áll

A másik érdekes fejleménye a tegnapi történéseknek, hogy kiderül, hogy a Pingvin algoritmus több részből, rész-algoritmusból áll, amelyek szakaszosan indultak el.

Gary Illyést ismét megkérdezték, hogy a hivatalos bejelentéshez képest mikor indult el a Pingvin algoritmus.

Gary Illyés így válaszolt: Ez egy meglepően komplikált kérdés. A Pingvinnek több része van, amelyek egymástól elkülönítve indultak el. A hivatalos bejelentés időpontját úgy választottuk ki, hogy a legfontosabb része az algoritmusnak csak pár órával korábban került élesítésre. Ezért írtuk azt, hogy elindítás alatt áll az algoritmus, mert akkor kezdtük el az utolsó szakasz futtatását.

További kérdésekre Gary Illyés elmondta, hogy felsőbb utasításra pontos dátumokat nem nevezhet meg, hogy mikor indult el a Pingvin algoritmus, de azt elmondta, hogy nem hónapokkal korábban, és hogy az észlelt mozgásoknak a közelmúltban nem csak a Pingvinhez volt köze.

A lényeg tehát, hogy a Pingvin több szakaszból áll, és a bejelentés előtt is volt már aktivitása, ami értelmezhetővé teszi a szeptemberben látott komoly mozgásokat.

És még ezzel sincs vége az újdonságoknak.

Nem büntet, hanem értéktelenít

Komoly nyelvészeti fejtegetések is kibontakoztak annak kapcsán, hogy a Pingvin 4 algoritmus hogyan is működik pontosan.

Gary Illyés egy Facebook bejegyzéshez szólt hozzá, és ezt mondta:

„A webspam algoritmusok hagyományosan büntetik, leértékelik a weboldalakat. Ezzel az algoritmussal sikerült megoldanunk, hogy a spam linkeket lefokozzuk, leértékeljük, ahelyett, hogy büntetnénk. Ráadásul ez valós időben fut és sokkal  finomabban hat. Amint a futás véget ér erősen hiszem, hogy sokkal több boldog ember lesz, és ez engem boldoggá tesz.”

További kérdésekre Gary Illyés részletesebben is kifejtette a leértékel/lefokoz/büntet közötti különbséget. Ennek lényege, hogy korábban egy spam link kihatott az oldal helyezésére is, most azt mondják: „lám csak egy spam link, tegyünk róla, hogy ez ne befolyásolja az oldal helyezését”

Gary Illéys a Facebookon a Pingvinről

Hogy ez egészen pontosan mit jelent az persze nem teljesen tiszta, de Ana Hoffmann így foglalta össze a dolgot:

Ha egy weboldalnak spam linkje van, akkor:

  • nem bünteti meg érte az oldalt, mint a korábbi Pingvin algoritmusok tették
  • a spam linket elértékteleníti (nem ad át linkerőt)
  • emiatt az adott oldal nem jut előnyökhöz
  • de romolhat a helyezése, ha korábban ezeknek a linkeknek köszönhetően helyezkedett el jó helyen a találati listán”

Gary Illyés erre azt válaszolta, hogy zömében helyesek ezek a megállapítások.

Mégse kell a disavow eszköz?

És a végére még egy hír.

Egy újabb kérdés merült fel: ha a Google elértékteleníti a káros linkeket, akkor nincs is szükség a disavow eszköz használatára?

Gary Illyés azt válaszolta, hogy a Pingvin kapcsán kevésbé van rá szükség, de ha látsz szemét linkeket, akkor küld be, mert ezzel segíted a munkánkat. Ugyanakkor ott vannak még a manuális büntetések, ha azt látja a Google, hogy folyamatosan spammelsz, akkor manuális büntetés sújthatja az oldaladat, és ekkor kelleni fog a disavow eszköz.

Ennek kapcsán azonban nem teljesen egyértelmű a Google álláspontja, mert egy két napja még azt mondták a disavow kapcsán semmi sem változott.

Itt tehát elég nagy a homály remélhetőleg a következő napokban ez is tisztázódik majd.

Összegzés

Sok új információt kaptunk tehát az elmúlt pár órában, amelyek segíthetnek jobban megérteni a Pingvin algoritmust. Röviden a lényeg:

  • a Pingvin 4 több részből áll össze, az indítása már hetekkel korábban elkezdődhetett, de még jelenleg is tart
  • A Pingvin 4 eltörli a korábbi összes Pingvin büntetést, ez még folyamatban van
  • az új Pingvin 4 inkább elértékteleníti a spam linkeket, sem mint bünteti az oldalakat – ez jó hír lehet a weboldaltulajdonosoknak

Ha mindez igaz, akkor a következő napokban már érdekes változások lehetnek a találati listán. Ahogy írtuk ezidáig még nem láttunk helyreállást sem mi, sem a nemzetközi SEO társadalom, ha valóban eltörlésre kerülnek a büntetések, akkor az komoly hatással járhat majd, de erre még várni kell pár napot. Azt azonban észben kell tartani, hogy a büntetés eltörlése nem hozza vissza a régi helyezéseket, mert a linkeket elértéktelenítette a Google, ezért a hatás összességében mérsékelt lehet majd.

Szabad az út a black hat linképítés előtt?

A nagy kérdés ennek kapcsán, hogy vajon ezzel a módszerrel a Google nem-e nyit utat a feketekalapos linképítésnek? Hiszen, ha nem fenyeget a büntetés, akkor szabadabban lehet a tiltott linképítési módszerekhez nyúlni. Különösen igaz ez ott, ahol nincs manuális büntetés (például Magyarországon).

Persze az is elképzelhető, hogy a Google nagyon bízik a Pingvin 4 algoritmus tudásában. A találati listát és a linkprofilokat elnézve azonban az új Pingvin hatása vagy még nem látszik, vagy képességei erősen korlátozottak. Mert a hazai találati listán egyelőre élén vannak a bloghálózatos, PR cikkes oldalakkal előre vitt weboldalak. Ami persze nem baj, csak ismét új korszakot hozhat a linképítésben és a keresőoptimalizálásban, aminek a Google nem biztos, hogy örülni fog.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Már az első Pingvint is így kellett volna megcsinálni…. Persze még nem látjuk, hogyan fog működni, de a „spam” linkek leértékelése jobbnak tűnik nekem, mint az előző algoritmusok büntetései. Az idézőjel amiatt, mert nem tiszta még mi lesz „spam” link és mi nem…

    1. Szia!
      Igazad van. A kérdés az, hogy ha csak leértékeli a spam linkeket, akkor miért ne próbálkozzunk meg a kockázatos black hat linképítési módszerekkel. Ha csak 10%-a bejön és a maradék 90%-ot elértékteleníti a Google, akkor is már 10%-kal előrébb vagyunk. ezzel pedig megint azok kerülnek hátrányba akik komolyan veszik a Google irányelveit. szóval érdekes kérdés ez…

    1. Már most látszódnak ennek a jelei, ma lesz erről egy cikk. De ha csak annyi történ, hogy a spam linkeket törölted vagy annyi se) és nem szereztél jó linkeket helyette akkor ne várj helyreállást.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

szeptember 20, 2017

110MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Egy éve indult útjára a Google folyamatos

június 27, 2017

110MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ismét szóba került a Panda-algoritmus, Gary Illyés

október 17, 2016

110MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google helyreigazítást adott ki a Pingvin

október 14, 2016

110MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Bár korábban nem ezt mondta a Google,


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!