Lássuk a hétvégi események eddigi tanulságait itthonról és a világból.

Ahogy írtuk, a hétvégén nagyon erőteljes mozgások voltak a találati listán. Erről vasárnapi cikkünkben részletesen írtunk. Most az eddigi tapasztalatokról számolunk be.

Frissítés: Gary Illyés Twitteren megerősítette, hogy az alapalgoritmus frissült, és nem Pingvin-algoritmusról van szó

1. Nem Pingvin és nem Panda

A Google két megmondóembere John Mueller és Gary Illyés is azt írta vasárnap a Twitteren, hogy legjobb tudomásuk szerint nem a Panda és nem a Pingvin algoritmus frissült.

2. Hektikus mozgások

Mind idehaza, mind nemzetközi szinten jellemző volt a Google Dance jelenség. Ez egy régi keresőoptimalizálási jelenség, ami arra utal, hogy a találati lista nem egyszer változott meg, hanem folyamatosan mozgásban van, lassan napok óta. Ezt a nemzetközi és hazai hozzászólások is megerősítették. Egy hazai webmester így jellemezte a helyzetet:

„ez a sz.r Google dobalja az oldalam minden kulcsszóra, mint egy teniszlabdát, egyszer itt, máskor ott, aztán meg sehol”

Hirdetés

hirdetés

más azt írta, hogy:

” óriási mozgások vannak. Az egyik kulcsszavam a 12 helyről lement a 86-ra majd feljött a 8.-ra utána 93, most a 100. helyen van.”

A sort lehetne folytatni, hasonló példák sokaságával. Teljesen jellemző, hogy az oldalak és a helyezések nagyon mozognak, és nem néhány órán keresztül, hanem 2-3 napja.

3. Január eleje óta tartó mozgások

A múlt hét végén hasonló mozgásokat lehetett tapasztalni szintén a hétvégén. És tulajdonképpen január első hetétől kezdve megfigyelhető egy igen komoly ingadozás. Teljesen egyértelmű, már csak a hétvégi csúcsok miatt is, hogy a Google tudatosan időzíti ezeket a változásokat a hétvégére és hogy ezek a változások valamiképpen összefüggnek. Több példa is van arra, hogy egyes oldalak az elmúlt tíz napban felugranak majd tíz nap múlva eltűnnek és viszont. Ez arra utal, hogy a mostani frissítés összefügg a múlt hétvégi frissítéssel.

4. Rengeteg feltételezés és találgatás

A mostani változásokban nagyon jól látható, hogy az oldalak széles köre érintett. Olyan oldalak mozognak, amelyeknek a linkprofilja teljesen természetes, sőt olyan oldalak is, amelyeknek csak közösségi médiáról van linkje.

Ezek alapján többen felvetették, hogy a közösségi linkek ereje növekedett, és ez pozitívan segítette ezeket az oldalakat.
Egy másik feltételezés szerint a nagy márkák erősödtek, és ezáltal a kisebbek jelentősen gyengültek. Önmagában ez nem valószínű, de lehetnek olyan szignálok, amelyek a nagy oldalak esetén erősebbek.

Bár a Google cáfolta a Pingvin algoritmust, de komoly tábora van annak a véleménynek is, hogy a mostani módosítás linkprofil alapú, vagy a Pingvin algoritmus tesztelése zajlik. Ennek egy extrém verziója, hogy a Google az alapalgoritmus módosítása mögött teszteli a Pingvint.

Sipos Csaba számolta be egy tesztről. A hétvégén egyes aloldalak zuhanását tapasztalta, és miután kulcszavas linkeket küldött be a disavow eszközbe az oldal +24 helyezést javított néhány óra alatt. A nagy Google Dance miatt ez nem biztos, hogy összefüggésben van a disavow eszközzel, de annál érdekesebb az a beszámolója, mely szerint a Google már levelet küld a beküldésről. Ez egy fejlesztés, és utalhat arra, hogy valóban közeleg a Pingvin algoritmus.

Vannak olyanok is, akik arról számoltak be, hogy Panda büntetett oldalaik helyezésében észleltek javulást, és a Moz számolt be arról, hogy véleményük szerint a mostani frissítésnek nincs köze a felhasználói élményhez.

Egy biztos, valóban komoly hatásokról van szó. Egy keresőoptimalizáló azt írta 2003 óta a Florida frissítés óta nem látott akkora mozgásokat, mint most, pedig akkor „a bolygó affilate sitejainak fele elveszett.

Nos, én idehaza ennyire drasztikus változásokat nem látok, de tény, hogy idehaza is nagyon jelentős változások vannak. Vannak olyan oldalaink, amelyek helyezései meg sem mozdultak az elmúlt időszakban (csak természetes linkekkel rendelkezik), de mi is látunk változásokat.

Véleményem szerint ez valóban nem a Pingvin algoritmus még, inkább azt gondolom, hogy az alapalgoritmus módosulhatott, méghozzá jelentős mértékben. Tehát nem csak egy két paraméter, hanem jelentősebb újrastruktúrálásról lehet szó. Erre utal az, hogy olyan sok típusú oldalt érintettek a változások.

Remélhetőleg a délután további információk kerülnek napvilágra, ha így lesz, frissítjük cikkünket.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Hát, a nálam kezelt oldalaknál is elég durva mozgások vannak.
    – A magyarok oldalak között még talán nem annyira vészes (a legnagyobb mozgás 5-10 hely volt), de ettől függetlenül érzékelhető.
    – A külföldi oldalaknál van olyan oldal ami 80 helyet zuhant, látszólag ok nélkül. Másnap ismét fent volt, amikor ma ránéztem megint hátul van. Ezeknél az oldalaknál olyan, mintha mindenkit bevágtak volna Sandbox-ba…

    Reméljük a magyar nyelv szépsége miatt, itt nem durvul el ennyire a helyzet.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

október 6, 2023

179MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google két nap alatt útjára engedte

augusztus 22, 2023

179MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google egy órája jelentette be, hogy

március 15, 2023

179MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google hivatalos Twitter oldalán jelentette be,

szeptember 12, 2022

179MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google hivatalos Twitter oldalán jelentette be,


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!