A mai napon bejelentette lemondását Amit Singhal a Google keresési részlegéért felelős vezetője. Előtérbe kerülhet a mesterséges intelligencia.

A Kolibri algoritmus megalkotója visszavonul

A Google Pluson jelentette be visszavonulását Amit Singhal, aki a Google keresési részlegéért volt felelős. Singhal 2000-ben csatlakozott a Google csapatához, utolsó napja február 26-án lesz a cégnél. Bejegyzésében elmondta, hogy több időt szeretne szánni jótékonysági munkáira.

„Ez jó időpont egy ilyen fontos váltásra az életemben.” – írja. „A keresés erősebb, mint valaha, és csak jobb lesz a jövőben”.
Amit Singhal vezényelte le többek között a Kolibri algoritmusra történő átállást, ami a keresőalgoritmus teljes megújulásával járt. Singhal egy kis himalájai faluból vándorolt ki Amerikába és vált a keresőóriás vezetőjévé.

Singhal visszavonulására hat hónappal azután került sor, hogy Larry Page átalakította a Google-t, és létrejött az Alphabet cégóriás, ami már a világ legnagyobb vállalata lett.

Jöhet a mesterséges intelligencia?

Amit Singhal utóda John Giannandrea lesz, aki a Google kutatási és mesterséges intelligenciáért felelős részlegének vezetője. Ez a választás jól mutatja, hogy a keresés jövőjét a Google a gépi tanulásban és a mesterséges intelligenciában látja.

Giannandrea 2010-ben csatlakozott a Google-hoz, amikor a cég felvásárolta a Metaweb Technologies nevű startup céget.
Az ő cégének projektjén alapult a Knowledge Graph, azaz a Tudásháló, ami azonnali válaszokat ad a találati listán a felhasználók kereséseire.

Hirdetés

hirdetés

Giannandrea feladata az volt a Googlenál, hogy a keresést okosabbá tegye. Véleménye szerint a számítógépek jelenleg ostobák, valahol egy négyéves gyerek szintjén állnak – nyilatkozta legutóbb a Fortune magazinnak.

Aki a Rankbrain-t kitalálta

Giannandrea kinevezése jól jelképezi azt a jelenséget, ahogy a Google a mesterséges intelligencia felé fordult, az elmúlt években. Giannandrea részlege volt például a Rankbrain kidolgozója, amely mára a rangsorolási algoritmus harmadik legfontosabb tényezője.

Nem új jelenségről van tehát szó, de aki a Rankbrain idején még nem ismerte fel, most már egyértelműen láthatja. A keresés jövője a Google szerint a gépi tanulás és az MI, és ez azt jelenti, hogy az előttünk álló években a keresőoptimalizálás is teljesen átalakul.

Meglátásom szerint a gépi tanulással lehetővé válik a Google számára a felhasználói élmény valódi értékelése és figyelmbevétele. Ezáltal a klasszikus SEO jelentősége csökken és a design, a tartalom, a felhasználói szándék megértése, a minőségi tartalom, a webergonómia, és más korábban nehezebben figyelembe vehető elemek súlya növekedni fog majd.

A SEO jövője a felhasználói élmény lesz.

Értsük meg

Hiba lenne ugyanakkor úgy értelmezni a dolgokat, hogy Amit Sighnal a múlt és Giannandrea a jövő. Amit Singhal vezényelte le a Hummingbird-algoritmusra való átállást, ami a teljes algoritmus újratervezését jelentette. Danny Sullivan példájával élve, a korábbi keresőmotor olyan volt, mint egy 50-es évekbeli autó a maga korlátaival. A Kolibri algoritmussal az autó modernné vált, elektronikával, injektorral, fedélzeti számítógéppel. Ez is autó, de teljesen más lehetőségekkel. A Kolibri algoritmus meghagyta a hagyományos szignálókat, de sokkal jobban értette már a weboldalak szövegét, képessé vált értelmezni azt és lehetőséget teremtett a gépi tanulás integrálására is.

2015-ben színre lépett a RankBrain algoritmus, amely harmadik legfontosabb rangsorolási szignállá vált azonnal. Soha a Google történetében ilyen gyorsan ilyen jelentőssé nem vált egyetlen rangsorolási tényező sem. Ennek jelentősége csak a Google eredeti linkeken alapuló algoritmusa hasonlítható.

Ezidáig a Google kódját jórészt emberek írták és ez határozta meg a rangsort. Most olyan kódok vannak, amelyek megtanítják a gépeknek mi minősül jó találatnak.

Mindez nem jelenti azt, hogy minden azonnal átalakul. A gépi tanulás és a mesterséges intelligencia fejlesztése bár szédítő ütemben halad, de a változások években lesznek mérhetőek. Nem lesz azonnali változás, de ahol van értelme, ott a Google alkalmazni fogja a gépi tanulást, ami egyre kifinomultabb lesz. A Google egyre okosabbá válik majd.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Az biztos, hogy még évek, és nem azért mert a technológia nincs meg hozzá, hanem egyszerűen az MI-nek azaz a neutrális hálónak olyan erőforrásigénye van amit jelenleg a keresések mennyiségét nézve még nagyon sokáig nem fogja tudni a google biztosítani. Én egyfajta Pingvinhez, Pandához hasonlatos algoritmusként tudnám majd elképzelni, de ezzel meg az a gond, hogy a Neutrális hálózatok lényege pont az, hogy minél több adatra van szüksége a pontossághoz, szóval az lenne az igazán releváns, ha real time futna.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

szeptember 29, 2022

63MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A tegnapi napon zajlott a Google Search

november 17, 2021

63MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ha a Google történetéről beszélünk, akkor egy

július 27, 2017

63MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Nagy hír, hogy a Google minden előzetes

május 8, 2017

63MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google elismerte, hogy nem feltétlenül az


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!