Megérkezett a Google Bard, a Google válasza a OpenAI ChatGPT-jére. A Bard, a mesterséges intelligencia alapú chatbot egyelőre csak korlátozott számú felhasználó számára érhető el. Mostantól magyar nyelven is!

Frissítés! A mai naptól kezdve (2023 július 13.) a Google Bard további 40 nyelven érhető el, köztük magyar nyelven is. Az első benyomások alapján gyorsabb, mint a ChatGPT, de magyar nyelven egyelőre még nem beszél olyan szépen.

Korábban írtam:

A tegnapi napon elindult a Google Bard a szélesebb nyilvánosság számára is. Első körben az USA és az Egyesült Királyság országaiból lehet jelentkezni a várólistára, és sokan már azonnal hozzáférést is kaptak.

Én egyelőre csak várólistára kerültem, így egyelőre mások tapasztalatai alapján számolok be róla.

A Bard a bard.google.com oldalon érhető el ( itt lehet jelentkezni a várólistára is Magyarországról egyelőre csak VPN-en keresztül).

Hirdetés

hirdetés

Az első hírek alapján a Google Bard alapvetően különbözik a Bing Chat-jétől. A Bing Chat-je sokkal jobban van integrálva a keresőbe, míg a Bard egyértelműen egy külön szolgáltatás teljesen lehatárolva a keresőtől.

A Google Bardban egyáltalán nincsenek forráshivatkozások, és reklámok viszont sokkal gyorsabb, mint a Bing Chatje. A válasza végén van egy „Google it” gomb, ami viszont a Google találati listájára visz csupán.

A linkek és a hivatkozások azért hiányozhatnak a Bard-ból, mert a Bard közlése szerint hatalmas adattömegből tanult, de ezekhez az adatokhoz nem volt forrásURL kötve, így nem tudja, hogy milyen információ honnan származik. Ez azonban egyelőre nem egyértelmű, mert az elmúlt órákban elkezdtek megjelenni forráslinkek is.

A Twitteren fellelhető vélemények szerint a ChatGPT 3.5-ös verziója is lényegesen jobb, mint a Google Bard ( nem is beszélve a GPT-4-ről.). A Bard nem képes matematikai feladatokat megoldani ( egyszerű összeadást sem) ellentétben a ChatGPT-vel, amely komplett programkódokat tud adni. Nagyjából közmegegyezés van, hogy a Bard jelenleg nem komoly vetélytársa a OpenAI-nak.

A válaszokból egyértelmű, hogy a Bard, akárcsak a ChatGPT hajlamos a hallucinációra, azaz olyan dolgokat talál ki, amelyek nem valósak.

A Bard hibái hasonlóak a Microsoft Bingjéhez: hallucináció, téves adattok, amiből tanult és emiatt hibás válaszok.

Azonban azt a Google is hangsúlyozza, hogy a Bard jelenleg tanuló, kísérleti fázisban van és folyamatosan dolgoznak rajta, hogy jobb legyen.

Korábban írtuk

Sundar Pichai a Google vezérigazgatója február elején a Google hivatalos oldalán jelentette be, hogy elindították a Google chatbotját a Bard-ot, egyelőre csak megbízható tesztelők számára. A blogoldalon azt is bemutatta, hogy néz ki a Bard és példát is mutatott a működésére. A széles nyilvánosság számára heteken belül elérhető lesz a Bard.

Ahogy a tegnapi cikkben már írtam róla erre a lépésre már számítani lehetett és az is nagy bizonyossággal megjósolható volt, hogy az Apprentice Bard néven futó chatbot lesz az első, amit a Google a nyilvánosság számára is hozzáférhetővé tesz.

Mi az a Google Bard?

A Google Bard a Google LaMDA nagy nyelvi modelljén alapuló chatbotja. Sunda Pichai többször hangsúlyozta, hogy a Chatbot egy dialógus alapú, de még kísérleti szakaszban lévő alkalmazás.

A LaMDA nyelvi modellt a Google 2021-ben mutatta be mint új-generációs és beszélgetésre is alkalmas nyelvi modellje. Ez szolgáltatja a hátterét a Google Barn-nak.

A Bard a LaMDA nyelvi modell egy egyszerűsített verziója. Az egyszerűsítésre azért volt szükség, mert a nyelvi modellek számítási igénye óriási, így a könnyített verzióval ezt sikerült csökkenteni. A nyelvi modellekk futtatása ugyanis sokkal erőforrásigényesebb, mint a találati lista előállítása.

A Google szerint ez a megoldás lehetővé teszi, hogy több felhasználó számára elérhetővé tegyék a modellt, ugyanakkor elegendő visszajelzést kapjanak a fejlesztéséhez.

Sundar Pichai, így jellemezte a Google Bard-ot:

„A Bard arra törekszik, hogy a világ széleskörű ismeretanyagát ötvözze nagy nyelvi modelljeink erejével, intelligenciájával és kreativitásával. A világhálóról származó információkból merít, hogy friss, magas színvonalú válaszokat adjon. A Bard lehet a kreativitás kibontakozási lehetősége és a kíváncsiság indítópontja, segíthet elmagyarázni a NASA James Webb űrteleszkópjának új felfedezéseit egy 9 évesnek, vagy többet megtudni a futball jelenlegi legjobb csatárairól, majd gyakorlatokat tippeket ad készségei fejlesztéséhez.”

A Google hangsúlyozta, hogy a Bard, jelenleg kísérleti üzemben működik, ami lehetővé teszia Google számára, hogy a felhasználók visszajelzései alapján annak minőségét fejlesszék és sebességét javítsák.

MI/
AI

hírlevél

Iratkozz fel most a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségeivel foglalkozó hírlevelemre

0% spam, csak MI  Adatvédelem és ÁSZF

Kik a Google Bard tesztelői?

A Google Bard jelenleg nem elérhető mindenki számára. A Google egy cégen kívüli, demográfiailag és földrajzilag diverz csoportot bízott meg a chatbot tesztelésével. Jelenleg ezen tesztelők segítségével kapnak visszajelzést, amit a Google arra használ, hogy fejlessze a Chatbotot, mielőtt azt nyilvánosságra hozza.

A Google Bard a keresőben

A weboldaltulajdonosokat és a tartalomfejlesztőket természetesen elsősorban az érdekli, hogy hogy jelenik meg a Google Bard a keresőben.

A Google blogoldalán erről képernyőfotokat is megosztott, gy nagyjából lehet tudni mire kell számítani.

Semmi jóra.

A megosztott képernyőfelületen világosan látszik, hogy a Bard válasza a keresőmező alatt jelenik meg közvetlenül, meglehetősen nagy terjedelemben, lejjebb szorítva az összes többi elemet a találati listán, így természetesen a weboldalak találatait is.

Ha ez az éles verzióban is így jelenik meg, akkor annak tragikus hatása lesz az átkattintási arányra. Kérdés természetesen az is, hogy a Bard válasza mikor jelenik meg, automatikus-e, vagy a felhasználónak kell kiváltania a választ.

Az azonban nem kérdés, hogy a keresőoptimalizálás számára ez nagy kihívás lesz heteken belül. Az eddigiek alapján jó esély van rá, hogy magyar nyelven is elérhető lesz-e a chatbot.

A Goolgle blogoldalán Sundar Pichai arról beszél, hogy:

„Hamarosan olyan AI-alapú funkciókat láthatsz majd a keresőben, amelyek az összetett információkat és a különböző nézőpontokat könnyen emészthető formátumokba rendezik, így gyorsan megértheted az összképet, és többet tudhatsz meg a világhálóról: akár további nézőpontokat keresel, például olyan emberek blogjait, akik zongoráznak és gitároznak, akár mélyebben elmerülsz egy kapcsolódó témában, például a kezdőként való elindulás lépéseiben.”

Azaz a Google szerint a Chatbot egyfajta indulást, lökést jelent a keresésben, így a felhasználó később a weboldalakon tud jobban elmélyedni a témákban. Az azonban nem kérdés, hogy rengeteg keresőkifejezés esetében nem lesz szükség a webes találatokra. Ez különösen igaz az információs célú keresésekre. A webáruházak, szolgáltatók jobb helyzetben lesznek.

Az alábbi képernyőfelvételen az látszik, hogy a Bard arra válaszol, hogy hogyan magyarázzuk meg egy 9 évesnek a James Webb űrteleszkóp új felfedezéseit:

Nem kérdés, hogy az ilyen típusú kérdés/felelet a hagyomány tartalomalapú weboldalak számára óriási forgalomesét eredményeznek majd.

A megosztott képernyőfotókból az is látszik, hogy a Google Chatbot-ja a Bard nem hivatkozik külső forrásokra, nincsenek linkek.

Ez azért is cinikus, mert az eddig megjelent néhány kisebb keresőmotor, ami hasonló AI-t használ mind gond nélkül megoldotta, a forrásokra történő hivatkozást.

Lily Ray elismert nemzetközi SEO szakértő fel is teszi a kérdést. Mi történtik a Bard-dal, ha a tartalomkészítők a befejezik a tartalomkészítést?

A Bing harcba száll

Alig néhány perccel azután, hogy a Google nyilvánosságra hozta a Bard-ot, a Microsoft a mai napra bejelentett egy nagy eseményt, ahol nagy valószínűség szerint bejelentik a ChatGPT integrációját a Bing-be.

Óriási harc van a két keresőmotor között, és láthatóan a Google kapkod, hogy nehogy a Bing versenyelőnyhöz jusson. A tegnapi cikkben részletesebben írtam a Bing és a ChatGPT integrációjáról.

És ne feledjük, a Google eredetileg a holnapi napra ígért be egy nagy eseményt, lehet a cikkel a Microsoft bejelentését akarták előzni.

Ez a verseny mutatja, mennyire nem kérdés a chatbotok megjelenése a keresőkben. A kérdés csak az, hogy mi lesz ennek a következménye?

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

december 19, 2023

638MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ebben a cikkben megpróbálom bemutatni, hogy milyen

május 11, 2023

638MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A PaLM 2 a Google legújabb és

március 15, 2023

638MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A ChatGPT óriási sikere után a tegnapi

február 15, 2023

638MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A mai napon teljes hozzáférést kaptam a


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!