Utoljára frissítve: november 3, 2021
Témakör: HTML

Mit jelent az 500-as HTML hibakód?

Az 500-as hibakód, akkor jelenik meg, ha a szerver nem tudja végrehajtani a felhasználó kérését. A szerver akkor ad meg 500-as válaszkódot, ha nem tudja meghatározni pontosan a hiba okát.

Ilyen esetben a szerver egy általános internal server error üzenetet jelenít meg a weboldal látogatóinak.

Teljesen laikusok számára: amikor egy weboldal nem elérhető, és a weboldalt kiszolgáló számítógép nem tudja meghatározni ennek pontos okát.

Ebben az útmutatóban:

  • megmutatjuk pontosan mi az az 500-as HTML hibakód
  • mik a leggyakoribb okai és hogyan tudod elhárítani
  • és mi ennek a keresőoptimalizálásra gyakorolt hatása

Vágjunk is bele!

Az 500-as HTML hibakódról részletesen

Az Internet Engineering Task Force (IETF) definíciója szerint az 500 internal server error:

Hirdetés

hirdetés

Az 500-as (Internal Server error) hibakód azt jelzi, hogy a szerver olyan váratlan hibába ütközött, ami lehetetlenné teszi a kérés teljesítését.

IETF

Amikor a felhasználó felkeres egy weboldalt, akkor a böngészője egy kérést küld a webszervernek, ahol a weboldal található.

A szerver fogadja a kérést, feldolgozza, és a kívánt erőforrást (PHP, HTML, CSS, stb.) egy HTTP fejléc kíséretében visszaküldi.

A HTTP fejléc tartalmazza az úgynevezett HTTP státusz kódot is. Ez az állapotkód tájékoztat a lekérés eredményéről. A 200-as állapotkód, azt jelzi, minden rendben van, míg az 500-as hibakód azt jelenti, hogy valami nem sikerült.

Az 500-as hibakódnak sokféle fajtája van (501,502, 503, 504, stb.) és mindegyik egy kicsit mást jelent.

A mi esetünkben az 500-as hibakód azt jelenti, hogy a szerver olyan váratlan hibába ütközött, ami miatt nem tudja teljesíteni a kérést.

Fontos, hogy az 500-as internal server error nem keverendő össze a 404-es válaszkóddal, ami azt jelenti, hogy a kért oldal nem található: 404-es hiba.

Az 500-as hibakód variációi

Az 500-as hibakód pontos megjelenése és szövege változhat attól függően milyen böngészőt használsz, és milyen a szerver beállítása, vagy az milyen operációs rendszert használ. Leggyakrabban az alábbi szövegekkel találkozhatsz, de a mögöttes tartalom minden esetben ugyan az:

  • HTTP 500”
  • “500 Internal Server Error”
  • “Internal Server Error”
  • “HTTP 500 – Internal Server Error”
  • “500 Error”
  • “HTTP Error 500”
  • “500 – Internal Server Error”
  • “500 Internal Server Error. Sorry something went wrong.”
  • “500. That’s an error. There was an error. Please try again later. That’s all we know.”
  • “The website cannot display the page – HTTP 500.”
  • “Is currently unable to handle this request. HTTP ERROR 500.”

Az is előfordulhat, hogy egy teljesen üres képernyőt látsz csak a képernyőn.

A nagy márkacégek arra is ügyelnek, hogy ha 500-as HTTP hiba lép fel, akkor egyedi képernyő jelenjen meg a felhasználóknak, ahol részletesen leírják mi történik.  Ahol óránként akár több tízezer látogató is előfordulhat és találkozhat 500-as hibával, ott ez igen hasznos lehet.

Hogyan javítsd az 500-as internal server error-t?

Az 500-as válaszkód oka lehet kliens oldali (tehát a felhasználó és a böngészője) vagy szerveroldali.

Érdemes mindkét lehetőséggel kicsit megismerkedni.

Kliensoldali 500-as válaszkódhiba

Frissítsd az oldalt!

Ez meglehetősen nyilvánvaló megoldásnak tűnik, de sokszor beválik. Van, hogy mondjuk túlterhelés miatt egy adott pillanatban a szerver nem tudja teljesíteni a kérést, de néhány másodperccel később már igen.

Próbáld meg a böngészőt az F5, vagy Control + F5 billentyűvel frissíteni. ezzel párhuzamosan megpróbálhatod elérni a keresett oldalt egy másik böngésző alól is.

Szintén jó próbálkozás, ha megnézed, hogy csak neked, vagy másnak sem elérhető az adott oldal.

Próbáld ki a downforeveryoneorjustme.com oldalt, ami megnézi, hogy csak neked, vagy más számára sem elérhető az adott oldal. Ezek az eszközök a keresett weboldal HTTP fejlécének válaszkódját ellenőrzik.

Töröld a böngésző gyorsítótárját!

Gyakran jön jól, ha a böngésződ gyorsítótárját töröld. Ezt megteheted a már írt f5 vagy Control + F5 paranccsal egy konkrét URL esetében. Ha egy weboldal egészére vonatkozóan akarod, akkor a Chrome esetében a beállítások, további eszközök, böngészési adatok törlése parancsot keresd, ahol egyszerre tudsz több adatot törölni.

Ha ezek a megoldások nem segítenek, akkor jó eséllyel szerveroldali hibával van dolgod, amit felhasználóként nem fogsz tudni javítani. Ilyenkor várnod kell, amíg a weboldaltulajdonos javítja a hibát.

500-as hibakód szerveroldalon

Nyilvánvalóan egy blogbejegyzésben nem tudom leírni az összes lehetséges okot, de igyekszem tippeket adni, elsősorban WordPress oldalakra fókuszálva.

Adatbázis hiba

Valószínűleg találkoztál már az „Error establishing a database connection” hibaüzenettel. Ez azt jelenti, hogy a weboldalad nem tud kapcsolatot létesíteni az adatbázissal. Ennek egy wordpress oldal esetén több oka is lehet:

  • rossz adatbázis adatokat adtál meg a wp-config.php fileban
  • valamilyen sablon, vagy bővítmény telepítése vagy törlése egy-egy adattábla hibát eredményezett és ezért jelentkezik a hiba. Próbáld meg a sablonokat, vagy a bővítményt inaktívvá tenni!
  • töröltél, vagy sérült egy fontos WordPress file. Ez gyakran előfordul akkor is, ha a weboldaladat feltörték.
  • adatbázis szerver hiba. A tárhelyszolgáltatódnál lépett fel valamilyen szerverhiba, ami az adatbázist is kiszolgálja.

Sablonok és bővítmények

Ahogy írtam a sablonok, bővítmények és ezek frissítései okozhatnak adatbázis hibát, de ettől függetlenül is eredményezhetnek 500-as hibakódot. Éppen ezért célszerű a frissítések előtt biztonsági másolatot készíteni.

Ha a frissítés, vagy új bővítmény feltöltése után nem elérhető az oldalad, akkor FTP-vel nevezd át a bővítmény könyvtárát, így inaktívvá teheted a bővítményt és jó esetben újra eléred az oldaladat.

Telepítsd újra a WordPresst

Ha a fentiek nem segítettek, akkor a WordPress újratelepítése is segíthet az 500-as hibakód orvoslásában. A WordPress újratelepítése nem érint az oldal tartalmát, hiszen az adatbázisban van tárolva, míg a bővítmények és sablonok a wp-content mappában helyezkednek el, így ezt biztonsággal megteheted.

.htaccess hiba

Igen gyakori hiba, hogy a .htaccess fileba kerül bele olyan hiba, ami 500-as hibát generál. Ezt is érdemes tesztelni. Mentsd el a régi .htaccess fileodat, majd tölts fel egy teljesen új „tiszta” .htaccess filet

Gyakran az új bővítmények is használják a .htaccess filet, így ezek is eredményezhetik a .htacces file sérülését.

Programozási hiba

Ha egy PHP program futása végzetes hibával leáll, akkor az szintén eredményezhet 500-as internal server error-t.

WordPress esetében ez akkor fordulhat elő leggyakrabban, ha a WordPress frissül, de a bővítmények nem. Vagy ha a tárhelyszolgáltatónál PHP verzióváltás történik és a régi verzióban megírt kódok már nem futnak az új PHP verzió alatt

Probléma a tárhelyszolgáltatónál

Végül az is előfordulhat, hogy a tárhelyszolgáltatónál jelentkezik valamilyen probléma. Nekem például több weboldalam esett ki két hétre, amikor egy a szerverparkban tűz ütött ki.

Ennek pedig már az oldalak rangsorolására is volt hatása. Úgyhogy ideje, hogy áttérjünk a az utolsó témánkra az 500-as http válaszkód és a keresőoptimalizálás viszonyára.

500-as hibakód és a keresőoptimalizálás

Szinte minden weboldallal előfordul, hogy átmenetileg nem elérhető egy 500-as hibakód miatt. Ez természetes.

Ugyanakkor a Google-nak az a célja, hogy a találati listája jó minőségű legyen, és ezért azon csak olyan találatok jelenjenek meg, amelyek a felhasználó hasznos tartalmat talál.

Ez egy ellenmondás, amit a Google igyekszik feloldani.

A tapasztalat azt mutatja, hogy ha egy weboldal csak néhány órára nem elérhető, az semmiféle problémát nem okoz SEO szempontból.

Ha hosszabb időre, mondjuk 5 napra nem elérhető az oldal, annak már van negatív hatása a rangsorolásra.

John Mueller a Google szóvivője szerint ilyen időtartam esetén, ha az oldal újra helyreáll, akkor hetek kellenek mire az oldal visszanyeri korábbi helyezéseit.

John Mueller szerint:

ha egy weboldal nem elérhető, akkor a Google azt újra és újra felkeresi és ellenőrzi. Ha a hiba „néhány napig” fennáll, akkor nem történik semmi, nem törlik sem az indexből, sem a találati listáról.

John Mueller, Google

Ha hosszabb időtávról van szó, mondjuk napok és egy hét közötti időtartam és nem hónapok, akkor egyes oldalak kieshetnek az indexből és a találati listáról.

Amikor az oldal újra elérhetővé válik, először a fontosabb oldalak kerülnek vissza az indexbe, utána a kevésbé fontossak. De időbe telik, amíg az összes szignál helyreáll, és a belső linkelést is újra tudja térképezni a Google. Emiatt hetekbe is belekerül, míg az oldal teljesen helyreáll.

John Mueller szerint:

ha az oldal egy 500-as szerver hiba után tartóan sem áll helyre, akkor annak nem a leállás az oka, hanem az, hogy időközben egy vagy több algoritmusfrissítés is történt és az hatott negatívan az oldalra.

Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy az 500-as HTTP hibákat a Google technikai hibaként kezeli, nem pedig minőségi problémaként.

SEO esettanulmány: 500-a szerverleállás és hatása

Az alábbiakban egy rövid SEO esettanulmány. Ahogy említettem egy szervertűz miatt weboldalam 13 napra elérhetetlenné vált. Az alábbiakban láthatod, hogy az oldal organikus forgalma szinte azonnal helyreállt, miután az oldal ismét elérhető lett.

Az oldal organikus forgalma a helyreállást követően -2,35%-kal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában.

A leállás előtti időszakban +1,98%-os pozitívumban volt az oldal organikus forgalma az előző évhez képest.

Összességében tehát az oldal organikus forgalma mintegy 4,3%-kal esett a 13 napos leállás hatására. ez pedig már jelentős hatásnak mondható, tehát a helyreállás nem volt maradéktalan és a két hét alatt a rangsorolási szignáloknak egy kis része elveszett a tartós 500-as hibakód miatt.

Tippek leállás utánra

Ha tartósabban, több napra esett ki az oldalad, érdemes lehet új webhelytérképet beküldeni a Search Console-n keresztül, ezzel fel tudod gyorsítani az indexből kiesett oldalak indexelését.

A Search Console Lefedettség menüpontját amúgy is érdemes követni, mert ott a Google kijelzi a 500-as szerverhibákat.

Összegzés

Az 500-as HTTP hibák, akár felhasználó vagy, akár weboldaltulajdonos igencsak frusztráló tud lenni. Ugyanakkor ez a web természetes velejárója: ami elromolhat az el is romlik.

Ha WordPress oldalad van akkor az esetek kb 95%-ában van feltörés, vagy frissítés, vagy egy új sablon/bővítmény áll a háttérben.

És a lényeg: nem kell pánikolni! Egy rövid, 1-2 napos leállás nem tragédia, a helyezéseid nincsenek veszélyben, de egy két hetes szerverhiba már tartós negatív hatással járhat.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

november 1, 2022

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ebben a cikkben azt mutatom be, hogy

november 3, 2021

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mit jelent az 500-as HTML hibakód? Az

április 3, 2018

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Szinte minden SEO elemző eszköz mutatja egy

július 25, 2017

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A legtöbb keresőoptimalizálást ellenőrző online eszköz egy-egy


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!