A ChatGPT megjelenése után robbanásszerű érdeklődés van a mesterséges intelligencia iránt. A Google sincs elmaradva ezen a téren, bár lépéshátrányba került.

Ebben a cikkben összefoglalom, hogy állnak a Google mesterséges intelligencia kutatásai és alkalmazásai, kifejezetten a Google Keresésre fókuszálva. A jobb érthetőség kedvéért időrendben haladok.

A Google elsősorban azért használja a mesterséges intelligenciát, hogy jobban megértse az emberi nyelvet. Ennek köszönhetően:

  • jobban megérti a felhasználók keresési szándékát, így pontosabb találatokat tud adni nekik
  • jobban megérti a weboldalak tartalmát, és tudja értékelni a tartalom minőségét, hasznosságát

A mesterséges intelligencia megjelenése a Google keresőjében: a RankBrain

A Google 2015-ben vezette be először a mesterséges intelligencia használatát a keresőben. Ez volt a RankBrain algoritmus.

A Rank Brain algoritmus elsődleges feladata, hogy megértse a felhasználó keresési szándékát.  A Google-ba érkező keresések 15%-a évek óta teljesen új, olyan, amit a keresőmotor sosem látott. Ezeknél felismerni a keresési szándékot igen nehéz feladat.

A RankBrain algoritmus segít meghatározni a konkrét keresés tágabb összefüggéseit és azt, hogy az hogyan kapcsolódik a valós világ dolgaihoz (az un. entitásokhoz).

Hirdetés

hirdetés

A Rankbrain indulásakor csak azon kereséseknél alkalmazták, amely teljesen új volt a keresőmotor számára, ma már azonban széles körben, sok lekérdezésben, minden nyelven és régióban használják. Magyarul is.

A RankBrain segíti a Google-t a keresési eredmények rangsorolásában, és része a rangsorolási algoritmusnak.

Íme egy, a Google által megadott példa a RankBrain használatára: ha a „hogyan nevezzük a táplálkozási lánc legmagasabb szintjén lévő elemét?” kifejezésre keresünk, a Google rendszerei a különböző oldalakon található szavak láttán megtanulják, hogy a táplálkozási lánc fogalmának köze lehet az állatokhoz, de nem az emberhez. Azáltal, hogy megérti és megfelelteti ezeket a szavakat a kapcsolódó fogalmakkal, a RankBrain segít a Google-nek megérteni, hogy a felhasználó által keresett fogalom a „csúcsragadozó”.

Látható, hogy a Google RankBrain már nem karaktereket és szavakat keres, hanem értelmezi azok jelentését.

Néhány adat a Rankbrain mesterséges intelligenciáról:

  • Elindítás éve: 2015
  • Rangsoroláshoz használják: Igen
  • A lekérdezés és a tartalom nyelvét vizsgálja
  • Minden nyelven működik
  • Nagyon gyakran használják számos lekérdezéshez

Megjelenik a neurális illesztés 2018-ban

A neural matching, vagy magyarul neurális illesztés volt a következő mesterséges intelligencia, amelyet a Google a kereséseknél alkalmazott.

2018-ban jelent meg, majd 2019-ben a helyi keresési eredményekre is kiterjesztették. A Neurális illesztés segít a Google-nak megérteni, hogy a szavak hogyan kapcsolódnak fogalmakhoz. A Google elmondása szerint ez egyfajta „szuper-szinoníma rendszerként is értelmezhető”

Egy példával élve, ha azt mondjuk, hogy „Az erő legyen veled”, akokr a Google tudni fogja, hogy a Csillagok háborúja témáról van szó.

Ma a neurális illesztést sok, ha nem a legtöbb lekérdezésnél használják, minden nyelven, minden régióban, a keresés legtöbb vertikális területén. A neurális megfeleltetés kifejezetten segíti a Google-t a keresési eredmények rangsorolásában, és része a rangsorolási algoritmusnak.

A Neurális illesztés adatai:

  • Elindítás éve: 2018
  • Rangsoroláshoz használt: Igen
  • A lekérdezés és a tartalom nyelvét vizsgálja
  • Minden nyelv esetében működik
  • Nagyon gyakran használják számos lekérdezéshez

A Google Bert-algoritmus

A BERT, Bidirectional Encoder Representations from Transformers, 2019-ben érkezett meg.

Ez egy neurális hálózat alapú technika amely természetes nyelvek feldolgozását segíti.

A Google elmondta, hogy a BERT segít a Google-nek megérteni, hogy a szavak kombinációi hogyan fejeznek ki különböző jelentéseket és szándékokat, többek között a szavak sorrendjét is vizsgálja egy oldalon, így még a látszólag jelentéktelen szavakkal is számolnak a lekérdezésekben.

Amikor a BERT elindult, az összes angol nyelvű lekérdezés 10%-ában használták. Ma már a legtöbb lekérdezésben használják, és minden nyelven támogatott. A BERT segíti a Google-t a keresési eredmények rangsorolásában, és része a rangsorolási algoritmusnak.

Főbb adatok a BERT mesterséges intelligenciáról:

  • Elindítás éve: 2019
  • Rangsoroláshoz használt: Igen
  • A lekérdezés és a tartalom nyelvét vizsgálja
  • Minden nyelven működik, de a Google szerint a BERT „szinte minden angol nyelvű lekérdezésnél kritikus szerepet játszik”.
  • Nagyon gyakran használják számos lekérdezéshez

A Google MUM mesterséges intelligenciája

A MUM, azaz a Multitask Unified Model a Google egyik legújabb mesterséges intelligenciája a keresésben. A MUM-ot 2021-ben vezették be, majd 2021 végén ismét kibővítették több alkalmazáshoz, és a jövőben sok ígéretes felhasználási lehetőséget kínál.

A Mum a T5 modellen alapul (Text-To-Text Transfer Transformer) és a Google elmondása szerint 1000-szer erősebb, mint elődje a BERT.

A Google szerint a MUM nemcsak a nyelvek megértésében, hanem a nyelvek generálásában is segíti a Google-t, így új kifejezések és nyelvek variációinak megértéséhez is használható.

Képes dokumentumokat összegezni, kérdésekre válaszolni és e tekintetben képes arra amire a ChatGPT.

 A MUM-ot hivatalosan nem használják rangsorolási célokra a Google keresőben, de minden nyelvet és régiót támogat.

  • Elindítás éve: 2021
  • Rangsoroláshoz használják: Nem
  • Nem lekérdezés- vagy nyelvspecifikus
  • Minden nyelven működik, de a Google jelenleg nem használja rangsorolási célokra.
  • Korlátozott számú célra használják

A Google LaMDA mesterséges intelligenciája

A Google 2021 tavaszán jelentette be a LaMDA modelljét. A LaMDA-t (Language Models for Dialog Application) azért hozták létre, hogy a szoftverek jobban részt tudjanak venni egy gördülékeny és természetes beszélgetésben. A LaMDA a Google Transformer nyílt-kódú neurális hálózatán alapszik.

E tekintetben tehát a LaMDA hasonlít leginkább az OpenAI Chatbotjához.

A LaMDA ugyanazon a transzformátor-architektúrán alapul, mint más nyelvi modellek, például a BERT és a GPT-3. A képzésének köszönhetően azonban a LaMDA képes megérteni az árnyalt kérdéseket és a több különböző témát felölelő beszélgetéseket.

A LaMDA 1,56 trillió szóval képezték és 137 milliárd paraméterrel rendelkezik.

A Google Lamda chatbotja körül botrány tört ki, amikor egy Google alkalmazott Blake Lemoine nyilvánosságra hozta a beszélgetését a Chatbot-tal és azt állította, hogy az egy 7-8 éves gyermek szellemi és érzelmi képességeivel rendelkezik és hogy érző entitásról van szó.

Aki használta a ChatGPT-t annak ez talán nem megdöbbentő állítás.

A Google PaLM mesterséges intelligenciája

A PaLM nyelvi mesterséges intelligencia-modell mely hatalmas, nagy teljesítményű, és egy nagyszabású elképzelés első építőköve.

A PaLM 540 milliárd paraméterével az egyik legnagyobb a maga nemében. A Google testvérvállalata, a Deepmind 2021 decemberében mutatta be a Gopher nevű, 280 milliárd paramétert tartalmazó modellt, amely számos nyelvi feladatban képes volt legyőzni az OpenAI jól ismert, 175 milliárd paramétert tartalmazó GPT-3 nyelvi AI-ját. Az Nvidia és a Microsoft közösen képezte ki az 530 milliárd paraméteres Megatron modellt. Mindezek a rendszerek a Transformer architektúrán alapulnak.

A PaLM-ot magas minőségű webes dokumentumokból, könyvekből és GitHub kódokból tanították.

A modell például állítólag képes megkülönböztetni okot és okozatot, megérti a kifejezések kombinációit a megfelelő összefüggésekben, és még egy filmet is képes kitalálni az emojik alapján.

Google és a DeepMind Sparrow Chatbotja

A DeepMind a Google mesterséges intelligencia fejlesztéssel foglalkozó leányvállalata, ahol olyan fejlesztések történnek, amelyek aztán alkalmazhatóak a google termékeiben, akár a keresésben is.

A Google ezidáig nem állt elő olyan mesterséges intelligencia alkalmazással, mint az OpenAI ChatGPT-je, elsősorban biztonsági okokból.

A ChatGPT körül kialakul hype miatt azonban a Google-nál „vörös-kódot” adtak ki, mivel a nyelvi modelleken alapuló Chatbotok elképzelhető konkurenciát jelentenek a Google keresője számára.

A Google bejelentette, hogy 2023-ban több mint 20 új szolgáltatással lép elő, amelyek mestersége intelligencián alapulnak majd.

Ezek egyike lehet a DeepMind Sparrow elnevezésű ChatBot-ja, amely 2022 őszén jelent meg, nem publikus formában. A hírek szerint ez lesz elérhető a nyilvánosság számára is 2023-ban.

A Sparrow a DeepMind Chinchilla nyelvi modelljén alapul és bár kevesebb paraméterrel rendelkezik, mint az OpenAI GPT-je, azonban rengeteg adattal lett betanítva és a Google-n keresztül hozzáfér az internethez, így naprakész adatokat tud adni.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

december 19, 2023

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Ebben a cikkben megpróbálom bemutatni, hogy milyen

május 11, 2023

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A PaLM 2 a Google legújabb és

március 15, 2023

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A ChatGPT óriási sikere után a tegnapi

február 15, 2023

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A mai napon teljes hozzáférést kaptam a


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!