Utoljára frissítve: március 5, 2015
Témakör: Mobil
mi ez? SEO hírek

Gary Illyés a Google magyar származású alkalmazottja egy konferencián újabb részleteket osztott meg az érkező új mobil rangsorolásról.

A Reszponzív design nem jelent előnyt

A Google igen gyakran mutatja be a reszponzív designt egy olyan módszernek, amellyel kezelhetőek a mobilos kihívások. Éppen emiatt sokan úgy gondolják, hogy a reszponzív design előnyt jelenthet majd a Google mobilos rangsorolásánál. Gary Illyés azonban elmondta, hogy a reszponzív design a Googlenál jól bevált, és úgy gondolják, a saját pozitív tapasztalataik alapján, hogy ez másoknak is előnyös lehet, ezért ajánlják ezt a megoldást, de Illyés elmondása szerint a reszponzív design nem fog rangsorolási előnyt élvezni, más módszerekkel szemben.

Elérhetővé kell tenni a CSS és JS fájlokat

Amennyiben blokkoljuk a CSS és JS fájlok elérését, akkor a Google robotja úgy fogja értelmezni, hogy az oldal nem mobilbarát, és nem fog átmenni a mobilbarát teszten. Éppen ezért engedélyezni kell a Js és CSS fileok elérését.

Ennek kapcsán hadd osszak meg egy személyes tapasztalatot is. Egyik ügyfelünk oldala mobilbarát volt, reszponzív designnal, ám mégsem ment át a mobilbarát teszten. Még különösebb módon a Google Page Speed eszköze nem jelzett problémát és 9 pontot adott a mobil felhasználói élményre. Időbe került míg rájöttünk, hogy bizonyos css és js fileokat nem ért el a Google robotja és ezért értelmezte, a felhasználók számára mobilbarát oldalt, nem mobilbarátnak.

A mobil rangsor az oldalakat értékeli

Javítva! Fontos bejelentés, hogy a mobil-algoritmus oldalról-oldalra értékeli a weboldalt. Tehát nem jelent problémát, ha a domainnek nem minden aloldala mobil barát. E tekintetben volt némi félreértés és zavar a Google kommunikációjában. Néhol úgy értelmezték a mondottakat, hogy a domain valamennyi aloldalaának mobil-barátnak kell lennie. A megbízható források szerint, azonban a Google URL-alapon értékel.

Nem lesz tablet rangsor

Felmerült a kérdés, hogy a Google tervezi-e, hogy külön rangsorolási algoritmust készít a tabletek számára, de Gary Illyés elmondta, hogy a Google jelenleg nem tervez semmi ilyesmit.

Hirdetés

hirdetés

Mikor lesz a mobil-rangsor életbe lépésének dátuma?

Gary Illyést arról is kérdezték, hogy az előre jelzett dátumhoz képest lehet-e eltérés, módosíthat-e a Google a dátumon? Illyés ezt nem nagyon akarta kommentálni, csak annyit mondott, hogy: ”Én azt mondom, hogy április 21-e, egy nagyon fontos nap lesz”

Mikorra kell az oldalaknak mobil barátnak lennie?

A kérdés arra vonatkozott, van-e valamilyen idő-eltolódás, amíg az algoritmus érzékeli a váltást, az hogy egy nem mobil barát oldal mobil baráttá alakult. Gary Illyés nem akart belemenni a részletekbe, csak annyit mondott: ”Légy kész április 21-re, és minden rendben lesz”. Gary azt is elmondta, hogy amint a Google észleli az URL-en a módosítást, a mobil-rangsorolási algoritmus azonnal helyén kezeli az oldalt.

Lesz-e más algoritmus frissítés is az adott napon?

A webmesterek gyakran tapasztalják, hogy a Google fontos algoritmusfrissítéseket közel azonos időpontra időzít, így a hatások világosan nem elkülöníthetőek. A kérdés arra vonatkozott, hogy a Google tervezi-e ezt most is, például egy Pingvin, vagy Panda frissítés formájában. Gary Illyés erre azt válaszolta, hogy nincs tudomása arról, hogy lenne más jelentős frissítés, de nem is feltétlenül tudna róla.

Lesz-e a mobil-rangsorolásnak hatása az asztali keresésekre?

Illyés válaszában azt nyilatkozta, hogy: ”amennyire én tudom, nem”, azaz az asztali kereséseknél nem lesz változás.

A Google tervezi, egy teljesen különálló mobil index létrehozását?

Gary óriási meglepetésre azt válaszolta, hogy a Google már régóta tervez ilyesmit, és egy csapat jelenleg is dolgozik az ügyön, de nem tudja, hogy áll a fejlesztés, és jelen pillanatban a Googlenak ennek kapcsán nincs bejelentenivalója.

Offsite blokkolás

Gary Illyés kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy a Google figyelembe veszi, ha külső források, például a Google Analytics kód blokkolja a JS hozzáférést, így ez nem jelent problémát, de ismét felhívta a figyelmet arra, hogy milyen fontos a CSS és JS fileok hozzáférésének engedélyezése.
Ahogy arról már több ízben is beszámoltunk a Google Április 21-én tervezi bevezetni, új a mobil kereséseknél alkalmazott mobil-rangsorolását, amely globális lesz, tehát idehaza is életbe lép. Magyarországon a keresések nagyjából 10-20%-a érkezik mobileszközökről, de ez a szám dinamikusan emelkedik. Érdemes tehát felkészülni és ellenőrizni oldalunkat a Google tesztelő eszközén.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Kedves Attila!

    Szívesen fogadnék egy bejegyzést a CSS és JS fájlok hozzáférhetőségének biztosításáról, elérhetővé tételéről.

    1. Ez nagyon függ az oldaltól, milyen CMS-t használ, stb. így nehéz lenne egy cikket írni róla. Le kell tesztelni, ha élőben működik, de ha a Google tesztelő eszközén nem megy át, akkor könnyen lehet, hogy eza hiba oka.

  2. „Amennyiben blokkoljuk a CSS és JS fájlok elérését, akkor a Google robotja úgy fogja értelmezni, hogy az oldal nem mobilbarát, és nem fog átmenni a mobilbarát teszten. Éppen ezért engedélyezni kell a Js és CSS fileok elérését.”

    Szia Attila!
    Nálunk ezt dobta a teszt:
    „Nagyszerű! Ez az oldal mobilbarát.

    Milyennek látja az oldalt a Googlebot
    Ez az oldal 2 olyan erőforrást használ, amelyet letilt a robots.txt. Az eredmények és a képernyőkép helytelen lehet.”

    Ezek szerint nem mobilbarát az oldal …
    Wordpress esetén hogy lehet engedélyezni a CSS és a Js elérését a robotnak?

    Üdv fopeij

    1. Melyik oldalról van szó? Küld el mailben. Ha azt írja hogy mobilbarát akkor vélhetően rendben van, önmagában az hogy bizonyos fileokat tiltasz, nem feltétlenül probléma, csak ha köze van a megjelenítéshez, ami a mobildesign meghatározza.

  3. Kedves Attila!
    Lehetséges, hogy nagyon buta kérdést teszek fel, de sehol nem találok segítséget, sajnos. Mindenkitől elnézést kérek előre is.
    Ez a mondat, hogy :
    „Lesz-e a mobil-rangsorolásnak hatása az asztali keresésekre?

    Illyés válaszában azt nyilatkozta, hogy: ”amennyire én tudom, nem”, azaz az asztali kereséseknél nem lesz változás.”

    mit jelent?
    Értelmezhetem úgy, hogy, ha én nem akarom mobil baráttá tenni az oldalam, akkor nem kötelező? És nem fogok hátra kerülni az asztali gépeken a keresőben?

    Köszönöm a választ!

    Üdvözlettel
    Éva

    1. Kedves Éva!

      Az eddigi nyilatkozatok alapján úgy tudjuk, hogy az asztali keresésekre nem lesz hatással a mobil algoritmus mostani verziója. Tehát nem fog hátrébb kerülni a mobil algoritmus miatt az asztali kereséseknél. Persze a Google esetében semmi sem biztos, jelenleg ezt kommunikálják.
      Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy már középtávon is érdemes átállni, mert a mobilról érkező látogatók rossz felhasználói élménye esetlegesen ronthatja az oldal mutatóit, ami már kihathat az oldal teljesítményére.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

december 19, 2017

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Nyilván téged is érdekel, hogy az oldalad

október 27, 2017

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A mobil az első a Google-nál, és

október 5, 2017

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google megerősítette, hogy már az éles

november 10, 2016

2MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Amióta hivatalossá vált a Google újabb és


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!