Egyre több megkeresést kapunk olyan ügyfelektől, akik attól félnek, hogy konkurenciájuk negatív linkeket épít weboldalukra. Felmerül a kérdés, árthat-e weboldalunka a negatív SEO?

Nos, a válasz sajnos egyértelmű igen, noha ezt többen tagadnák. Amióta a Google Pingvin algoritmusa 2012 táján útnak indult, vele együtt megteremtődött annak a lehetősége is, hogy egy másik weboldalnak kárt okozzunk.

Ez természetesen nem volt meglepetés a Google számára sem, részben ezért is hozta létre a disavow tool nevű eszközét a webmester eszközökben, amelynek az a célja, hogy az oldalunkra kártékony linkeket eltávolítsuk a Google indexéből.

Mégis hogyan lehet ártani egy weboldalnak? A módszer meglehetősen egyszerű. Úgy kell linket építeni a konkurencia oldalára, hogy az ellenkezzen a Google irányelveivel, és a linkek minősége is kártékony legyen.

Ezzel most nem tippeket kívánunk adni, inkább a lehetőségét akarjuk megadni annak, hogy a káros linkeket felismerjük.
Mi utal a káros linképítésre? Nagyjából minden, ami természetellenes, de vannak egyértelmű jelek. Ha hirtelen kapunk nagyon sok linket, az aligha természetes. Ha ezek a linkek ráadásul olyan oldalakról érkeznek amelyeket a Google nem indexel, vagy PageRank értékük nulla, akkor azok a linkek károsak lehetnek oldalunkra, ha nagy mennyiségben jelennek meg.

Természetellen lehet az is, ha a ránk mutató linkek horgonyszava túlzottan a kulcsszavakra koncentrál. A kulcsszavas linkek nagyban segíthetik oldalunkat abban, hogy jó helyezést érjen el a találati listán az adott kifejezésre, azonban túl nagy mennyiségben, vagy gyenge, gyanús oldalakról káros is lehet. A Google Pingvin algoritmusa éppen azt szűrte ki, hogy ilyen linkek túlzott használatával túl jó helyezést érjenek el az oldalak. A Google szerint ez ugyanis a találati lista manipulálása. Mármost, ha sok ilyen linket épít ránk a konkurencia, akkor azt a következő Pingvin algoritmus frissítésnél könnyen lefülelheti a Google.

Hirdetés

hirdetés

Gond lehet abból is, ha a linkek kizárólag a főoldalunkra/vagy kizárólag aloldalunkra mutatnak, vagy legalábbis ennek mintázata jelentősen eltér a saját szektorunkban megszokott linkelési módtól. Fontos látni, hogy egy-egy weboldal linkprofilja, csak saját szektorának mintázata alapján értékelhető. Teljesen más linkszerkezettel rendelkezik egy időjárási oldal és egy kőműves oldala.
Idehaza a fenti jellemzők monitorozásával könnyen észlelhető, ha a konkurencia esetleg a negatív SEO eszközével élne, bár tapasztalataink szerint erre ritkán kerül sor. Sokkal gyakoribb, hogy a régi elhibázott linképítési taktikát bünteti a Google. Idehaza a keresőoptimalizálás még gyerekcipőben jár, és a cégek még saját weboldaluk keresőoptimalizálásában is járatlanok, így a negatív SEO eszközeit még kevésbé ismerik, és még kevésbé áldoznak rá.

Mindenesetre, ha fontos számunkra a webes jelenlét érdemes lehet erre is áldozni egy kisebb, néhány ezer forintos összeget havonta, hiszen a professzionális keresőoptimalizálók képesek napi szinten követni az oldalunkra mutató linkek gyarapodását és időben jelezhetik a természetellenes linkek megszaporodását (ebben mi is tudunk segíteni).

És te tapasztaltál már káros, ártó szándékú linképítést?

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Egy Google+ közösségben meg lett osztva ez a bejegyzés, onnét irányítottak ide engem. https://plus.google.com/communities/109254445503284967625 , mert ott próbáltam véleményt kérni a káros linkekről.

    Káros linknek számít ön szerint a blogspot-ról az oldalra mutató link? Mert ha valaki nem posztba ágyazva teszi be a linket, hanem oldalsávban, mint például itt: http://manka-christmas.blogspot.hu/ a „Inspiráció,hasonló tematikájú blogok” rész van, akkor úgy mutatja a rendszer mintha minden egyes posztjához külön hozzá tenné a linket. A gportal-os oldalak ugyan így működnek , ennek köszönhetőleg 100 ezer körüli link mutatott weboldalamra, amit március óta mostanra tudtam valamelyest csökkenteni csak. Ennyi volt az átfutási idő.
    Az a baj én weblapom több mint 10 éves. Annak idején a témáját tekintve nem volt sok hasonló oldal, így mindenki örömmel ajánlotta és linkelgette.

    1. Kedves FH!

      Mivel nem tudom melyik az Ön oldala, nehéz látatlanban okos tanácsot írni, de a leírtak alapján valószínű, hogy nem gond. Az ilyen típusú linket nevezzük sitewide linknek, és csak akkor van vele gond, ha hirtelen jelenik meg nagy tömegben, kulcsszóra építve.
      Ha egy 10 éves oldalról beszélünk, akkor valószínűleg természetes volt a linképülés, és amennyire sejtem hasonló témájú, releváms oldalakról kapott linkeket így ez nem árthat az oldalának, sőt vélhetően kifejezetten hasznos. A Google elég okos, hogy tudja mit jelent a sitewide link, és ezt tudja kezelni. Ez a típusú link akkor tud káros lenne ha természetellenes módon épül.
      A blogspot és blog. hu oldalról érkező linkek egyébként is hasznosak, külnösen ha releváns rendes tartalommal rendelkező oldalról érkeznek.
      Remélem tudtam segíteni, de biztosat csak akkor lehet mondani, ha ismerném a domaint. A fentiek akkor érvényesek, ha nem volt az oldalra kifejezett linképítés.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

október 10, 2023

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A linképítés a mai napig a keresőoptimalizálás

augusztus 28, 2023

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Akinek weboldala van, vagy linképítéssel foglalkozik azt

június 16, 2022

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mi az a link vagy hiperhivatkozás? A

június 15, 2022

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mi az a horgonyszöveg? A horgonyszöveg, (vagy


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!