Utoljára frissítve: június 15, 2022

Mi az a horgonyszöveg?

A horgonyszöveg, (vagy angolul anchor text) nagyon egyszerűen fogalmazva, az internetes link azon szövege, amire kattintani tudsz. Nézzünk egy egyszerű példát! Az alábbi egy link: linképítés, aminek a horgonyszövege az hogy „linképítés„.

Ahogy nálam is a horgonyszöveg megjelenésében is elüt a weboldal többi szövegétől, hogy a felhasználók számára egyértelmű legyen, hogy a szöveg „kattintható”, de ennek nem kell feltétlenül így lennie.

Miért fontos a horgonyszöveg SEO szempontból?

A horgonyszöveg két szempontból is fontos:

  • ha érdekes átkattintásra ösztönözheti a felhasználót,
  • keresőoptimalizálási szempontból a horgonyszöveg fontos eleme a Google rangsorolási algoritmusának, éppen ezért befolyásolja a weboldalad találati lista helyezését

Számunkra ez utóbbi fontosabb, nézzük tehát ezt részletesen.

Hogyan és miért befolyásolja a rangsorolást a horgonyszöveg?

A linkek a Google rangsorolásának fontos része. Ha egy weboldal meglinkel egy másik weboldalt, az egyfajta szavazatként értékelhető. A puszta link tehát szavazat.

A horgonyszöveg azonban plusz információt is közöl, ugyanis elmondja a keresőrobot számára, hogy a linkelt oldal miről szól, milyen témakörrel foglalkozik.

Hirdetés

hirdetés

Ezt nevezzük a SEO-ban relevanciának.

Ha egy weboldalra olyan linkek mutatnak, amelyek horgonyszövege elmond valamit a linkelt oldalról, akkor a Google azt figyelembe veszi a linkelt oldal rangsorolásánál.

Ha a linkelt oldal például a linképítésről szól, és az őt linkelő weboldalak horgonyszövegei mondjuk a „linkek”, linképítés”, „linképítés útmutató”, stb. horgonyszöveggel linkelik, akkor a keresőrobot biztos lehet benne, hogy az adott tartalom erről a témáról szól, hiszen az oldaltól független más weboldalak is így hivatkoznak rá.

A horgonyszöveg tehát akkor jó, ha releváns szöveggel hivatkozik a linkelt oldalra. De vannak veszélyek is!

Mikor lehet veszélyes a horgonyszöveg?

Természetesen a SEO szakemberek, hamar rájöttek a horgonyszövegek erejére, és egyre gyakrabban jelentek meg pontos, kulcsszavas horgonyszövegű linkek. Ami természetesen a találati listák elejére repítették a linkelt oldalt.

Ekkor lépett közbe a Google, és létrehozta a Pingvin algoritmust, amely elsőként 2012. április 24-én büntette meg azokat a weboldalakat, amelyek mesterségesen épített, gyanús horgonyszöveg szerkezettel rendelkeztek.

Az első Pingvin algoritmus aztán még újabbak követték, végül a Pingvin 4.0-ás verziója már folyamatosan fut és ellenőrzi a weboldalak linkprofilját, benne a horgonyszöveg szerkezettel.

Hiába jó, tehát a kulcsszavas horgonyszöveg, ha mesterséges és manipulatív a Google büntethet érte. ezt nevezzük „túloptimalizált” horgonyszövegnek. De akkor milyen a jó horgonyszöveg szerkezet?

A horgonyszövegek típusai

Mielőtt ez kielemeznénk, ismerkedj meg a horgonyszövegek fajtáival! Fontos ezek nem hivatalos kategóriák, csak tapasztalati úton határoljuk le őket.

Legtermészetesebb horgonyszöveg típusok:

  • márkaneves horgonyszöveg: amikor a horgonyszöveg a márkaneved, pl. Nike, vagy Semrush, de lehet a neved is, az én esetemben Szuhi Attila
  • domainneves horgonyszöveg: amikor a szöveg a domainneved, az én esetemben az ite.hu, de lehet például a moz.com is
  • URL név: a horgonyszöveg az URL is pl: https://ite.hu/linkepites-tanfolyam
  • általános szövegű linkek: olyan szövegek, amelyek nem árulnak el semmit a linkelt oldalról, pl : kattints ide, itt, link
  • szöveg nélküli linkek: pl képlinkek, itt az alt címke veszi át a horgonyszöveg szerepét részlegesen.
  • Title, vagy cím alapú horgonyszövegek: amikor a horgonyszöveg a linkelt cikk címe is egyben, pl : „Mi az a horgonyszöveg (anchor text)?”. Ennek SEO értékelése nagyban függ attól, hogy a cikk címe tartalmazza-e a kulcsszót.

Kulcsszót tartalmazó horgonyszövegek:

  • pontos kulcsszavas horgonyszövegek: pl ha én a linképítés szóra szeretnék előre kerülni, akkor a „linképítés” mint horgonyszöveg minősül pontos kulcsszavas horgonyszövegnek. Ezek a leghatásosabb, de legrizikósabb linkek
  • részleges egyezésű horgonyszövegek: amikor a kulcsszót megtoldom ragokkal, vagy más kifejezésekkel, pl. „linképítésekről„, „horgonyszöveg szerkezetek„. Ezek már biztonságosabbaknak minősíthetőek.
  • releváns, de nem kulcsszavas szöveg: olyan horgonyszöveg, ami nem tartalmazza a kulcsszót, de jelentéstanilag közeli kapcsolatban áll vele, pl ha a cikk a linképítésről szól, akkor a „horgonyszöveg” ilyenek minősül.

Milyen a jó horgonyszöveg szerkezet?

Természetesen pontosan nem tudjuk. A Google vélhetően figyeli az egy adott oldalra mutató linkek horgonyszövegeit és a domain egészére mutató horgonyszöveg típusokat.

És jó esély van arra, hogy összeveti az adott tématerületen, piaci szegmensben lévő többi weboldal horgonyszöveg szerkezetével is. ez alapján meg tudja határozni, hogy mi minősül természetesnek, mi az ami szürkezóna és mikor egyértelműen mesterséges a horgonyszöveg szerkezet.

Ma már a Google Pingvin algoritmusa elsősorban nem büntet, hanem figyelmen kívül hagyja azokat a linkeket, amelyeknél a horgonyszöveg túl gyanúsnak tűnik.

De ez csak az elmélet. A valóságban sokszor látjuk azt, hogy erősen mesterséges horgonyszövegű linkprofillal rendelkező weboldalak a találati lista élén vannak.

Kényes egyensúlyt kell tehát megtalálni, ha mesterségesen szerzel linkeket: a horgonyszöveg eleget segítsen (tartalmazzon kulcsszavas linkeket), de ne olyan mértékben, hogy azokat figyelmen kívül hagyja a Google

Mi a teendőd?

Ha nem alkalmazol mesterséges linképítést, akkor nem kell aggódnod a horgonyszövegek miatt.

Ha viszont van beleszólásod, akkor viszont az alábbiakra figyelj:

  • legyen minél változatosabb a horgonyszöveg típusa
  • ne legyen túl sok kulcsszó tartalmazó link ( különösen figyelj a pontos kulcsszavas horgonyszövegekre.) Pontos százalékot nem lehet mondani, ez nagyban függ a konkurens weboldalaktól is.
  • a természetes horgonyszövegek legyenek többségben

Mik a Google ajánlásai a horgonyszövegekre vonatkozóan?

A Google-nek külön súgó oldala van angol nyelven. Ők horgonyszöveg (anchor text) helyett a link text elnevezést használják.

Nézzük az ajánlásokat!

  • ne használj általános szöveget pl.:”Click here”, hanem egyedi, leíró horgonyszöveget, ami illeszkedik az őt körülvevő szövegbe:
  • Ne használd az URL-t a horgonyszövegnek, használd helyette inkább az oldal címét, vagy az oldal leírását.
  • Legyen rövid a horgonyszöveg, ne használj lehetőség szerint teljes mondatot, vagy bekezdést horgonyszövegként
  • A horgonyszöveg elejére kerüljön a fontos kifejezés
  • Ne linkelj más oldalakat ugyan azzal a horgonyszöveggel.

Mint láthatod a Google ajánlásai nem arról szólnak, hogy általános, vagy URL-t tartalmazó horgonyszövegeket használj. Éppen ellenkezőleg! Fontosnak tartják, hogy a horgonyszöveg a linkelt tartalomról szóljon!

Ne ijedj meg tehát, ha a horgonyszövegeid kulcsszavakat is tartalmaznak. Ez jó és helyes. Csak ne vidd túlzásba!

A belső linkek horgonyszövegeiről

Gyakran felmerül a kérdés, hogy mi a helyzet a belső linkek horgonyszövegeivel?

Nos itt nyugodtan használhatsz, sőt ajánlott is akár pontos kulcsszavas horgonyszövegeket használni. Ezért nem büntet a Google.

Ahogy Gary Illyés a Google egyik szóvivője fogalmazott: „Azt csinálsz a belső linkjeiddel amit akarsz”

Hol tudom ellenőrizni a horgonyszöveg szerkezetemet?

A saját weboldalad esetében a Google Search Console „linkek” jelentése segít ebben. Bár nem túl részletes, de használható jelentés:

Ha szeretnéd a konkurencia linkprofilját feltérképezni, akkor a Majestic.com, vagy a Semrush.com oldalakat ajánlom erre a célra, ahol sokkal részletesebb jelentések készíthetőek.

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

október 10, 2023

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A linképítés a mai napig a keresőoptimalizálás

augusztus 28, 2023

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Akinek weboldala van, vagy linképítéssel foglalkozik azt

június 16, 2022

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mi az a link vagy hiperhivatkozás? A

június 15, 2022

0MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Mi az a horgonyszöveg? A horgonyszöveg, (vagy


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!