Úgy tűnik szeptember második felében sok magyar weboldal kapott súlyos büntetést külföldi linkspam miatt. Ebben a cikkben bemutatom mi áll a háttérben és hogyan lehet helyreállítani a büntetést.

Kezdjük azzal, hogy mozgalmas egy hónap áll mögöttünk, ugyanis több algoritmusfrissítés is van mögöttünk:

Mind a két algoritmusfrissítés alaposan megrángatta a hazai weboldalakat, de úgy tűnik a HCU végén történt valami különös.

Több magyar webáruház organikus forgalma is padlót fogott. Ez a gyakorlatban brutális 80%-os organikus forgalom visszaesést jelent.

Fontos hangsúlyozni, hogy mind a Core, mind a HCU okozhat organikus forgalom vesztést, de ilyen mértékű zuhanás nem jellemző.

Több magyar oldal is bejelentkezett nálam ezzel a súlyos visszaeséssel. Az eddigi adatok alapján a visszaesések jellemzően szeptember 22-25 között történtek, tehát akkor, amikor a HCU még futott. De elképzelhető az is, hogy a HCU-val párhuzamosan futott egy nem bejelentett algoritmus frissítés ( vagy adatbázis frissítés) ami a drasztikus visszaeséseket okozta.)

Hirdetés

hirdetés

Nézzünk néhány példát!

Az alábbi oldal volt az első példa. Sem a HCU, sem a Core nem érintett drasztikusan, majd szeptember 25-ére padlót fogott a forgalom

A következő oldalnál ugyan ez a mintázat, azzal a különbséggel, hogy a HCU még feljebb is hozz az oldalt, majd érkezik a bunkósbot:

Az egyetlen különbség, hogy itt a visszaesés szeptember 22-én történt. De a visszaesés mind a két oldal esetén 80%-os

Ekkor már nyilvánvaló volt, hogy az első oldal nem egyedi, hanem mintázatot mutat, tehát valamilyen algoritmus futott, ami hasonló mértékben sújtott oldalakat.

Az oldalak bár nem voltak kiemelkedő minőségűek, de rendben voltak, nem voltak black hat technikák, hagyományos webáruház volt mind a kettő, a hazai webáruházak átlagánál kicsit jobb minőséggel. Semmi nem indokolta az ilyen mértékű visszaesést.

A mintázat: külföldi linkspam és..

Amikor viszont megvizsgáltam az oldalak linkprofilját a Semrush-sal kiderült, hogy mind a két weboldal masszív külföldi linkspamet kap.

Ez azt jelentette, hogy kb 1900 külföldi domainről kaptak olykor néhány máskor százas nagyságrendű linket. A linkek döntő része képlink volt.

1900 hivatkozó domain egy kis magyar webáruházra sosem jelent jót

A backlinkek orosz, amerikai, német és minden egyéb oldalról érkeztek. Egyértelműen feltört oldalakról van szó, de némi trükkel.

Heti szinten 50-100 új hivatkozó domaint kapott az oldal

Ugyanis a hackelés oly módon történt, hogy a böngészővel megnyitva nem látszott semmi, de a Googlebot számára más tartalmat nyújtottak. Ez abból is egyértelmű volt, hogy azok az URL-ek, amelyeken a backlinkek voltak egyértelműen magyar szavakat tartalmaztak, de azokon mondjuk egy svéd tűzoltóság weboldalának tartalma volt látható böngészőből megnyitva.

A Feltételezésem szerint a hackerek feltérképezték a hazai webáruházakat (scrapelték) azok tartalmát átmásolták egy-az egyben más külföldi feltört weboldalakra, amit aztán valamilyen módon pénzszerzésre használtak.

Amikor a hazai webáruházak tartalmát ellopták a képeket a hazai weboldalról szolgálták ki, emiatt a lopott tartalom képlinkekkel visszahivatkozott a magyar oldalra. Így generálódott le a közel kétezer hivatkozó domain és backlinkjei.

Csak .com-os domainek érintettek?

Az első két példánál szembetűnő volt, hogy mind a két hazai weboldal .com-os domainen fut. Igen kicsi a valószínűsége, hogy pont két ilyen oldallal kerüljek kapcsolatba, amikor hazai webáruházak kb 95%-a .hu domainvégződéssel fut.

Úgy tűnik tehát, hogy a Google büntetése csak azokat a weboldalakat érintette, amelyek .com-os végződéssel futottak.

De hogy ezt a feltételezést megerősítsem szükségem volt több példára is. Éppen ezért egy visszafejtéses SEO módszerhez folyamodtam.

A spam oldalak kimenő linkjeinek feltérképezése

Ha a feltételezésem helyes, akkor több büntetett oldalnak is kellett lennie.

Éppen ezért megvizsgáltam néhány olyan domaint, amelyek mindkét általam ismert büntetett weboldalra hivatkoztak.

Külföldi domainek, ahonnan linket kapnak az oldalak

Majd ezek közül kiválasztottam néhány oldalt, és szintén a Semrush segítségével megvizsgáltam az outbound domain adatait, azaz , hogy milyen weboldalakra hivatkozik ez a weboldal kifelé:

Innentől pedig pedig már „csak” az volt a feladat, hogy kiszűrjem a hazai weboldalakat, majd azokat, amelyek magyar oldalak, de .com-os végződéssel rendelkeznek.

Szintén a Semrush-ban, az Organic Traffic eszközzel megbecsülhető, hogyan változott az egyes weboldalak organikus forgalma a találati listán elfoglalt helyezései alapján. Itt a második weboldal becsült organikus forgalma látszik:

Látható, hogy ha nem is tökéletesen, de a SemRush jól megfogja az organikus forgalom csökkenést. De az is látszik, hogy annak mértéke alábecsült, a valós visszaesés jelentősebb.

Éppen ezért az általam kiválogatott feltételezetten büntetett weboldalak listája nem biztos, hogy pontos, csak becslésen alapszik, hogy mely weboldalakat érintett ez az algoritmus.

Mivel senkinek az üzletét nem akarom rontani, a domainneveket nem hozom nyilvánosságra, de álljon itt néhány példa:

Ebben a weboldalban szinte biztos vagyok, még az általam hozott példáknál is drasztikusabb visszaesést mutat a Semrush. Magyar webáruház, .com-os domainvégződés, nincs a büntetést egyébként indokló dolog az oldalon. És természetesen ugyan azon spam linkhálózatról kap linkeket.

A következő példa is igen meggyőző, bár a visszaesés a Semrushon nem tűnik olyan drámainak, tudjuk, hogy a Semrush alábecsüli a visszaesést,. A dátum egyértelműen szeptember 25 körüli. Szintén magyar webáruház, .com-os végződés ,és ugyan az a spam linkhálózat.

A fenti példa egy ellenpélda. ez is egy .com-os oldal, ugyan arról a linkspam hálózatról kap linket, de itt a visszaesés augusztus 24-én történt (Core algoritmus), majd a HCU alatt folytatódott, de nem egyértelmű hogy szignifikáns visszaesés lenne szeptember 20 körül.

A következő oldal egy feltételezett visszaesést mutat, ebben nem vagyok biztos, de szintén 20-a körül van visszaesés, .com-os oldal, ugyan az a linkhálózat, szintén webáruház.

A példákat lehetne folytatni. Rengeteg olyan hazai webáruházat látok, amit a HCU hátrébbsorolt, de nem mindig egyértelmű a Semrush alapján, hogy a HCU, vagy a rejtélyes linkspam hátrasorolás áll a háttérben. Az alábbi példa az első Search Console-os példám Semrush verziója. Jól látható, hogy a Semrush alapján nem egyértelmű az ítélet, pedig 8%-os organikus visszaesésről beszélünk!

Mi a teendő?

A linkspam miatt egyelőre csak .com-os példákat láttam, amelyek nagyot zuhantak, ami mindenképpen elgondolkodtató. Talán a .hu domainvégződés jelent jelenleg valamilyen védelmet.

A linkspam hálózat rengeteg több ezer magyar weboldalra hivatkozik, de egyelőre csak a .com-os hazai oldalak kaptak büntetést.

Véleményem szerint az első és legfontosabb teendő egy disavow file elkészítése és a spam linkhálózat domainjainak beküldése a Google számára. Ügyelni kell rá, hogy például a Search Console ezen linkek döntő részét nem mutatja meg, tehát a Semrush-ra érdemes támaszkodni. A Majestic.com-ot próbáltam az sajnos szintén nem mutatja ezt a hálózatot, az Ahrefs-hez jelenleg nincs előfizetésem.

Óvatosan kell eljárni, mert értékes linkeket nem szabad beküldeni!

Az eljárás azonban felgyorsítható, mert hazai kis webáruházak szinte sosem kapnak (értékes) linket külföldi oldalakról, így szinte biztos, hogy ami külföldi link az része lesz a feltört linkspam hálózatnak ( amelyek egyébként értékes oldalak!).

Sokkal nagyobb kérdés, hogy hosszabb távon mi a teendő? Mivel nem vagyok programozó, így itt kevesebb tanácsot tudok adni, de hasznos lenne, ha a scrapelés ellen valamilyen hatékony védelmet lehetne felállítani ( Cloudflare?), hiszen a linkek ezáltal generálódnak le.

A Google szerint az ilyen spam linkeket a saját algoritmusuk ki tudja szűrni és ezidáig ez így is volt. Tavaly októbertől észleltem az első olyan eseteket, amikor ez már nem volt érvényes, és most pedig lehet azt mondani, hogy már tömegesen. Ez mindenképpen a Google algoritmusainak kudarca, elképzelhető, hogy az öntanuló algoritmusok black hatnek érzékelik ezeket a módszereket.

Akárhogy is erre reagálni kell rövidtávon és remélni, hogy a Google is kezelni fogja a helyzetet. De a Google-ra számítani nem lehet.

A javaslataim:

  • a disavow file rendszeres frissítése (havonta)
  • valamilyen védelmi megoldás a scrapelés ellen
  • a .hu domainek egyelőre mintha védelmet élveznének, így esetlegesen ez irányba elmozdulni
  • Frissítés: Rácz-Akácosi Attila javaslata alapján a megfelelő .htaccess szabályokkal a backlink probléma kezelhető. amint van kész megoldásom berakom ide

Én a részemről írtam azoknak az oldaltulajdonosoknak, akiknél a Semrush alapján találtam visszaesést, de az ellenőrzés itt már manuális volt a részemről, kb 50 oldalra néztem rá, így vélhetően csak a töredékét találtam meg az érintett oldalaknak.

A másik tanulság számomra, hogy a SEO folyamatos változás, az elmúlt években a black hat SEO nem működött, és az ilyen külföldi linkspamtől nem kellett tartani, a disavow használata indokolatlan volt. Most ezt a véleményt felül kellett vizsgálnom.

Ha téged is érintett ez az algoritmus, vagy akár a HCU írd meg hozzászólásban a véleményed!

Szerző: Szuhi Attila

Üdv! Szuhi Attila vagyok, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője. Fő területem a keresőoptimalizálás és az online marketing. Speciális szakterületem a Google büntetések, a technikai SEO Audit és a linképítés.
Ha segítségre van szükséged, keress bátran.

Írd meg a véleményed!

Az e-mailcímed nem lesz nyilvános. A * jelölt mezők kötelezőek.

  1. Nálunk is jelentkezett ez a probléma. Egyelőre annyit tettünk amit leírtál, beküldtük a google-nak a listát, de egyre szaporodik a spam oldalak száma.

    1. Igen, van ismerősöm, aki kb 3 naponta frissíti a disavow fájlt. Biztos nem ez a tartós megoldás, de most még csak próbálkozunk.

  2. Kedves Attila!

    Sajnos a HU-s domainem is érintett. Az Ahrefs szerint is napont ujabb, az általad leírt backlinkek érkeznek és úgy érzem kilátástalan harcot folytatok ellenük. Ráadásul regisztrált, de ingyenes felhasználóként nem is látom mindet. Nem nagyon tudom mitévő legyek.

    1. Ha a .hu-s domained is érintett, akkor – az eddigi tapasztalatok alapjábn nem önmagában a linkspam okozza a visszaesést, hanem az oldalt a HCU érintette más vonatkozásban. Elég sok hazai webáruház járt így – olyanok is akiknek rendben van a linkprofiljuk. Tehát a visszaesés oka nem kizárólag a linkspam.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Cikkek a témában

október 4, 2023

151MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Úgy tűnik szeptember második felében sok magyar

augusztus 28, 2023

151MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Akinek weboldala van, vagy linképítéssel foglalkozik azt

április 14, 2023

151MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás Hogyan lehet helyreállítani egy webáruházat egy súlyos

december 13, 2016

151MEGOSZTÁSFacebookFeliratkozás A Google szóvivője leszögezte, hogy csak az


INGYENES!

TÖLTSD LE A GOOGLE 100 SEO TANÁCSÁT

A Google 100 legfontosabb keresőoptimalizálási tanácsa!